• BIST 4.752,24
 • Altın 1155.942
 • Dolar 18.7969
 • Euro 20.5142
 • İzmir 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Balıkesir 7 °C
 • Bursa 5 °C
 • Gaziantep 4 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Şanlıurfa 5 °C
 • Van 0 °C
 • Paris 9 °C

YÜKSEKTE ÇALIŞMADA YANLIŞ ALGILAMALAR

Nabi İNCE

YÜKSEKTE ÇALIŞMADA YANLIŞ ALGILAMALAR

         İnşaatlarda yüksekten düşmeden meydana gelen iş kazalarında, ölüm ya da sakat kalma oranı yüksek olduğundan, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında gözler bu noktaya çevrildi.

         İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü organizasyonuyla, Türkiye çapında güvenli iskele konulu seminerler düzenlendi. Yüksekte çalışmada iş güvenliğinin en önemli konularından biri de şüphesiz güvenli iskeledir. Ama tek başına da çözüm değildir. Kişisel koruyucular, toplu koruma tedbirleri, yüksekte çalışacakların güvenlikli çalışma kurallarına uyumu, bu konuda eğitimli olmaları, yüksekte çalışmada kullanılacak malzemelerin seçimi vb. konular bir bütün olarak ele alınarak çalışılma yapılmalıdır.

         Her zaman ki gibi tüm bunların da ilgili ve yetkililer tarafından denetlenmesi gerekir. İlgililerden kastım, şirket yetkilileri ve kamudaki iş müfettişleridir.

         Yüksekte çalışmalarda toplumsal olarak bir algı oluştu. Konu açıldığında ilk akla gelen inşaatlar oluyor. Peki, fabrika ve işletmelerde çalışanların hepsi ayakları zeminde mi çalışma yapmaktalar? Bilhassa mekanik ve elektriksel bakım, onarım, montaj ve de montaj çalışmalarında çalışanlar yüksekte çalışmıyorlar mı?

         Bunca yıl işletmelerde yetkili olarak ve on yıldır iş güvenliği uzmanı bir makine mühendisi olarak gözlemlerime dayanarak çok rahatlıkla söyleyebilirim ki yukarda bahsettiğim çalışmaların en az % 65’i yüksekte çalışma olarak gerçekleşiyor.

         Ama büyük bir çoğunluğun algısında, yüksekte çalışma inşaatlarla özdeşleşmiştir.

        Bir yanlış algı da yükseklik tanımıyla ilgilidir. Yüksekte çalışma seviyesi hangi seviyeden başlar diye bir soru yönelttiğiniz zaman, alacağınız cevapların hemen hemen tamamı iki metre üzeridir. Bu yanlış bir bilgi ve algıdır.

Çalışmada yüksek seviye tanımını birkaç kriterde yapmak gerekir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 1. Zeminle seviye farkı olan yer,

 2. Çalışma esnasında düşüldüğünde yaralanma, sakat kalma ya da ölümle sonuçlanabilecek yer,

 3. Serbest olarak adımla çıkabileceğimiz seviyenin üzeri,

 4. İkinci bel omur seviyemizin üzerindeki seviyelere yüksek demekteyiz.

  Şimdi soruyorum, fabrikalarda ve diğer işletmelerde yapılan birçok çalışma bu tanımlanan seviyenin altında mı yapılıyor?  Tatbikî hayır. Bakım elemanları üç metrelerde beş metrelerde çalışıyorlar. Çalışma yerlerinde güvenlik önlemleri alınmış mı? Yüksekte çalışmalarda kullanılması gerekli kişisel koruyucu donanımlarını kullanıyorlar mı? Yüksekteki çalışma yerine güvenli bir araçla mı çıkmışlar? Bu çalışanların sağlıkları yüksekte çalışmaya uygun mu? Bu konuda doktor raporları var mı?    

        Her şeyden önce bu çalışanlar yüksekte çalışırken nelere dikkat edecek, nasıl çalışacak, hangi malzemeleri nasıl kullanacak bu konuda eğitimleri var mı?

       Tüm bu sorulara olumlu cevap veren işletmeleri ve yetkililerini tebrik ediyorum. Ama biliyorum ki bu sorulara olumsuz cevap veren firmaların sayıları çok yüksek olacak.

       O zaman bir soru daha sorayım, eğer bir çalışanınız yüksekte çalışma esnasında düşerek ciddi bir iş kazası geçirirse, bu soruların aynısını soracak resmi makamlara ne cevabız olacak?  

        Vicdanınıza ne cevap vereceksiniz?

       Evet, inşaatlarda yüksekte çalışma çok önemli yer tutuyor. Ama en az bunun kadar önemli olan gerçek, bu konuda fabrika ve işletmelerde de önem arz ediyor.

       Fabrika ve işletme yöneticileri bu konuya bir de bu açıdan bakarak değerlendirirseniz faydalı değişimlere yelken açabiliriz. 

Bu yazı toplam 2956 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim