• BIST 4.752,24
 • Altın 1159.955
 • Dolar 18.8147
 • Euro 20.5035
 • İzmir 4 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Balıkesir 3 °C
 • Bursa 4 °C
 • Gaziantep -3 °C
 • Trabzon 6 °C
 • Şanlıurfa -1 °C
 • Van -1 °C
 • Paris 7 °C

Yine Madende İş Kazası Yine Elem

Nabi İNCE

YİNE MADENDE İŞ KAZASI YİNE ELEM

         Karaman’ın Ermenek İlçesindeki maden ocağından gelen iş kazası tüm ülkeyi yasa boğdu. Türkiye bu tip faciaları yaşamaktan usandı. Milletin vicdanı isyan ediyor. Ama maden işletme sahiplerinin insafsızlığının, gözlerinin doymamasının, aç gözlülüklerinin önüne geçilemiyor. Para kazanmak için, insanları köle düzeninde bile olmayan yöntemlerle çalıştırma azimleri bir türlü kırılamıyor.

         Soma faciasında da yazmıştım benzer yazıları. Daha olay mahallîne inilip, su baskının sebebi üzerine resmi ve teknik rapor hazırlanmadan yazmak istemedim. Olayın sebebinin belirlenmesinden sonra da tekrar yorumlarımı yazarım. Bu gün, madendeki çalışma şartları hakkında basından gördüğümüz ve okuduğumuz bilgiler ışığında birkaç noktaya değineceğim.

         Madencilerin soyunma odalarından tutunda kişisel koruyucu donanımlarına varıncaya kadar her şey içler acısı durumda. Haziran 2014’te yapılan teftişte bulunan teftiş ekibinin başındaki iş müfettişi Erdoğan Şeker’in basına yaptığı açıklamasında, işletmenin eksikliklerini sıralarken işçilerin çalışırken çelik burunlu iş ayakkabıları dahi yoktu, herkes evinden getirdiği normal ayakkabıları ile çalışıyorlardı demektedir. Düşünebiliyor musunuz çalışana verilen değeri? İş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre, çalışana koruyucu ayakkabı ve diğer gerekli malzemeleri eksiksiz olarak bulundurmak zorunda olan işveren, görevini yerine getirmek gibi bir düşüncenin içinde değil. Ayakkabı gibi basit bir malzemeye para harcamayan işverenin diğer koruyucu donanımları temin ettiğini zannetmiyorum.

         Soyunma odalarının görüntüsü ise, izleyen herkeste, işverenin insani değerlere ne kadar uzak olduğu hakkında fikir vermektedir. 

         Yine müfettiş Erdoğan Şeker’in açıklamalarında, yer altı sularına ve ocağın yan ocaklarla olan mesafesine ilişkin riski ölçmek için gerekli ‘kontrol sondajının” yapılmadığı yer almaktadır. Basında ve televizyon haberlerinde, patlayan suyun kaynağının bilinmediği, ancak kullanılmayan yan ocakta biriken sulardan olabileceği de tahminler arasında belirtilmektedir.

         Maden ocağı işletmeye alınmadan önce, müfettiş raporunda da belirtildiği gibi kontrol sondajları yapılarak, yer altı su kaynaklarının ve yan ocakla olan mesafelerin tespiti yapılmalıdır. Yapılan sondaj sonuçlarına göre galerilerin çalışma projeleri oluşturulmalıdır. Bu çalışmalar yapılmadan işçileri “saldım çayıra Mevla’m kayıra” mantığı ile madene çalışmaya indirirseniz sonuçta bu facia yaşanır.

        Kontrol sondajı yapılmayan işletmede, ya yan madenin duvarına ya da yer altı su kaynağına ne kadar yaklaşıldığı kestirilemez. Yapılacak son müdahale ile suyun ocağı basmasına sebep olunabilir. Belki de facianın ana sebebi budur.

       Maden işletmeciliğine soyunan şirketin bunu bilmesi ve de bu ön çalışmayı yaparak projelendirmeyi yapması gerekir. Bu çalışmaların belgesi olmadan ve gerekli yeterlilik teftişleri yapılmadan çalışma izni verilmemelidir. Bu sektörün içinde olumlu referansı ve alt yapısı olmayana maden işletme ruhsatı verilmemelidir.

       Bu kadar acı kazadan sonra bile bu olaya doğal afet diyebilen insafı kurumuş işveren için de kanunun elverdiği sınırlar içinde en ağır bedel ödetilerek, bir daha maden işletmesi yapması engellenmelidir.

       Yemeğin maden ocağında yenmesi gibi konular kazanın özünden uzak konulardır. Kaza yemekten önce ya da sonra da olabilirdi. Yemeğin ocakta yedirilmesi ayrıca konuşulacak bir konudur. Bu durum da işverenin insani yanı için bir göstergedir.

       Bu yazıyı kaleme aldığım sırada 18 madencimize henüz ulaşılamamıştı. İnşallah sağ olarak ulaşıldığı haberlerini duyarız. Ailelerine sabırlar diliyorum.

Bu yazı toplam 1302 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim