• BIST 4.752,24
 • Altın 1155.72
 • Dolar 18.7934
 • Euro 20.5078
 • İzmir 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Balıkesir 7 °C
 • Bursa 5 °C
 • Gaziantep 4 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Şanlıurfa 5 °C
 • Van 0 °C
 • Paris 9 °C

Yeni Maden Kanunu

A.Hakan TÜRE

6592 Sayılı Yeni Maden Kanunu'muz 18.02.2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. 2004 ve 2010 yılında değişiklilere uğrayan Maden Kanunu bu son değişiklik ile adından fazlasıyla söz ettireceğe benziyor.

 

Yeni Maden kanununa baktığımızda, Maden Ruhsat hukukunda son 10 yılda çok ciddi değişimler olmuş, maliyetlerin, elde etmenin ve devretmenin çok kolay olduğu Maden Ruhsatları, ulaşılması ve işletilmesi zor ve yer yer imkansız hale gelmiştir. Aslında devletin stratejik değerleri olan yeraltı kaynaklarının 2004 Maden Kanunu şartlarında olduğu gibi kolay elde edilip devredilebiliyor olmasıydı yanlış olan. O dönem birçok küçük ve orta büyüklükteki madenci arama ve rezerv tespit çalışması yapmadan, mostra madenciliği dediğimiz cevherin ucunun yeryüzünden göründüğü noktadan üretime başlayıp, ürettiği ürünü ham olarak satıp o gelir ile döngü sağlayıp, hafriyat maliyetlerinin yükseldiği noktada üretimi durdurarak, plansız, çevreye duyarsız, ucuza sattığı ve cevheri tam olarak bitirmeyip yeraltında bıraktığı için ülke kaynaklarını çarçur eden bir üretim dönemi vardı (burada sadece azınlıktaki uygunsuz çalışmalardan bahsettim, birçok firma kurallarına uygun çalışıyordu). 2010 ve yeni Maden Kanunu, yükümlülükleri arttırarak, en azından belirli bir sermaye ile arama ve rezerv tespit çalışmaları yapılarak madencilik çalışmalarına başlanmasını sağlayacak.

 

Yeni maden kanunu neleri getirdi, bir kaç önemli madde ile aktarayım;

- Ruhsat bedelleri ciddi oranda arttı.

- Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne verilmesi gereken rapor ve projeleri, Genel Müdürlük'ten yetki almış Tüzel Kişiler yapabilecek. Yükümlülük 1 yıl sonra başlayacak.

- Teknik Nezaretçilik kalkacak, daimi nezaretçilik tam anlamıyla uygulanacak. Daimi Nezaretçi tespit ve önerilerini Daimi Nezaretçi defterine yazacak. Bu yükümlülük de 1 yıl sonra başlayacak. Bu 1 yıl içinde Teknik Nezaretçi istifa ederse, derhal Daimi Nezaretçi atanacak ve bu yükümlülüğü Daimi Nezaretçi yerine getirecek.

- Maden ruhsat sahalarındaki işletme faaliyetlerinde asgari bir maden mühendisi daimi olmak üzere, işletme tekniği, büyüklüğü ve yapısal durumu göz önüne alınarak diğer meslek disiplinlerinden mühendis istihdam edilmesi zorunlu olacak.

- İşletme ruhsat bedelinin %70'i genel bütçeye, %30'u çevre ile uyum teminatı olarak yatırılacak. Faaliyet sonrası, sahanın çevre ile uyumlu hale getirilmesinin ardından, çevre ile uyum teminatı iade edilecek.

- Özel Yeraltı Kömür işletmeleri Rödevans sözleşmesi yapamayacak.

 

Yeni Maden Kanunu şartları zorlaştırsa da denetimin tam olarak yapılması durumunda yeni bir rekabet ortamı doğuracaktır. Son 10 yılda şartların zorlaşması ve maliyetlerin artması tüm madencilik firmalarını etkilemiştir. Bu etkiyi satış fiyatlarına yansıtamayanlar ciddi olumsuzluklar ile karşılaşacaktır. Maden firmalarının veya madenciliğe yatırım yapacak olan girişimcilerin, yeni koşulları iyi idrak etmesi, maliyet analizlerini iyi yapması şarttır.

 

Kazasız bir hafta diliyorum.

 

"HAFTANIN BAZI ÖNEMLİ İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞ KAZASI HABERLERİ"

 

19.02.2015 Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde kanalizasyon çalışması sırasında meydana gelen göçükte 2 işçi toprak altında kaldı. İşçilerden biri, iş arkadaşları tarafından kurtarılırken, diğer işçinin ise cansız bedenine uzun uğraşlar sonucu ulaşıldı.

 

18.02.2015 Karabük'te bir inşaat işçisi, beton dökme işlemi sırasında üzerine beton pompasının düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

 

16.02.2015 Kütahya 1 nolu OSB'de bir yemek fabrikasında çalışan bayan işçi, birinci kata yemek çıkartmak için yük asansörüne bindi. Kafasını asansöre çarpıp ağır şekilde yaralandı. Özel bir hastaneye kaldırılan bayan işçi hayatını kaybetti.

 

"HAFTANIN TEHLİKELİ ÇALIŞMA FOTOĞRAFI"

 

"Temizlikçilerin Tehlikeli Yolculuğu"

19.02.2015 Adana’da hızla giden çöp kamyonun arkasında bulunan iki temizlik görevlisi görenleri hayrete düşürdü.

adana.jpeg

 

"Tedbirsiz İnşaat Çalışması Güvenlik Tehditi Oluşturuyor"

18.02.2015 Eskişehir Uluönder Mahallesi’nde uzun süredir yapımı süren ve çevresinde yeterli tedbir alınmayan inşaat çalışmasının çevredeki vatandaşlar için tehlike oluşturduğu belirtiliyor.

 

eskisehir.jpeg

 

"KOMİK AMA GERÇEK"

132722_133457-509x354.jpg

 

Bu yazı toplam 4174 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim