• BIST 4.812,93
 • Altın 1215.399
 • Dolar 19.1796
 • Euro 20.8166
 • İzmir 15 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Balıkesir 12 °C
 • Bursa 10 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 5 °C
 • Şanlıurfa 8 °C
 • Van -2 °C
 • Paris 13 °C

Yeni İki Kavram İş Güvenliği Kursu Ve Ortak Sağlık Güvenlik Birimi

Yeni İki Kavram İş Güvenliği Kursu Ve Ortak Sağlık Güvenlik Birimi
2013 yılında popüler olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu kavramını, şimdilerde OSGB Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi kavramı almaya başladı.

Her alanda olduğu gibi iş güvenliği ve sağlığı konusunda da ülkemizde gerek işçinin, gerek işverenin gerekse toplumun eğitilmesi şarttır. Son günlerde yaşanan ölümlü iş kazaları iş yerlerinde sağlık ve güvenlik kavramının daha fazla sorgulanmasına neden oldu. 2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Güvenliği ve Kanunu kapsamında her iş yerinde işin tehlikelilik boyutuna göre A, B veya C sınıfı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırma zorunluluğu getirildi. Bu zorunluluk kapsamında ortaya çıkacak iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ihtiyacı nasıl karşılanacak? Piyasanın ihtiyacını karşılayacak sayıda uzman ve hekim mevcut mu sorusunun yöneltilmesini gündeme getirdi.  İş güvenliği uzman veya iş yeri hekimi olabilmek ve bu alanda çalışmak için gerekli olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı onaylı sertifikayı alabilmek için iş güvenlik kursu na katılmaları zorunla hale getirilmiştir. Peki, iş güvenliği kursuna kimler katılabilir? İş güvenliği uzmanı sertifikası almak için iş güvenliği kursuna kayıt yaptırabilmek için üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. 6331 sayılı Yeni İş Güvenliği Yasasına göre,  Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri mezunları, Teknik Eğitim Fakültesi mezunları, Den Edebiyat Fakültesi Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümleri mezunları ile İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meslek Yüksek Okulu mezunları iş güvenliği kursuna kayıt yaptırabilirler. Kurslarda 90 saat örgün, 90 saat uzaktan eğitim ve 40 saat staj olmak üzere toplam 220 saat eğitim verilmektedir. Kursiyerlerin kurs eğitimi sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yılsa iki kez yapılan sınavdan en az 70 alarak başarılı olmaları beklenir. Sınavda başarılı olan kursiyerler iş güvenliği uzmanı sertifikası almaya hak kazanırlar.
 
2013 yılında popüler olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu kavramını, şimdilerde OSGB Ortak Sağlık ve  Güvenlik Birimi kavramı almaya başladı. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi kavramı nedir? 2012 yılında 28512 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ve 2013 yılında iki değişiklik yapılan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nde; Ortak sağlık ve güvenlik birimi (OSGB) Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler, organize sanayi bölgeleri ve kamu kuruluşları tarafından işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri sunan Bakanlıkça yetkilendirilen birimi ifade eder. OSGB’lerin gerekli donanım ve personele sahip olması gerekir. Ayrıca bu Yönetmelik iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yerine getirmeyen işyerlerine bu hizmetleri sağlayacak olacak ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin kuruluşu, yetkilendirilmeleri, görev ve sorumlulukları, çalışma usul ve esasları ile yetki belgelerinin iptali konuların ayrıntılı şekilde açıklar ve düzenler.  Bir OSGB’nin kurulabilmesi için en az bir iş güvenliği uzmanı, bir iş yeri hekimi ve diğer sağlık personelinin kadroda yer alması zorunludur. Bir OSGB’de çalışan kişi aynı ünvanla başka bir OSGB’de ya da iş yerinde çalışamaz. OSGB kuruluşu ile ilgili tüm ayrıntılar İş sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nde ayrıntılı şekilde belirtilmiştir. Kendi bünyesinde iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdam edemeyen veya Ortak Sağlık Güvenlik Birimi oluşturamayan iş yerleri, bu hizmetleri OSGB hizmeti veren merkezlerden satın alırlar.

Bu haber toplam 6128 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim