• BIST 4.752,24
 • Altın 1155.901
 • Dolar 18.7991
 • Euro 20.5174
 • İzmir 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Balıkesir 7 °C
 • Bursa 5 °C
 • Gaziantep 4 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Şanlıurfa 5 °C
 • Van 0 °C
 • Paris 9 °C

Sertifika Yükselten İş Güvenliği Uzmanların Durumu

Nabi İNCE

SERTİFİKA YÜKSELTEN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ DURUMU

         6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasına dayalı olarak, 29 Aralık 2012 tarihinde çıkarılarak 28512 sayılı resmi gazetede yayımlanan  “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” ile sertifika yükseltmenin usul ve esasları belirlenmişti. Yönetmeliğin 8. maddesine göre;

         (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş     güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,

         (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara, bir üst derecede sertifika verileceği açıkça bildirilmiştir.

         Hal böyle iken uzmanlarda bu durumu bilerek çalışmalarını sürdürürken, Bakanlık,           11 Ekim 2013 tarihinde yönetmelikte değişiklik yaparak;

         (C) sınıfı sertifikası olup ta, SGK’ya 1500 gün pirim yatırmış olanlara (B) sertifikası alma, 3000 gün pirim yatırmış olanlara da (A) sertifikası alma yolunu açtı.

         Bu pirim gün sayılarının iş güvenliği uzmanlığında olması şartı aranmadı. Her türlü çalışma alanı olabilir denildi.

        (C) sınıfı sertifikasını almış ve bir gün dahi uzmanlık yapmamış bir uzman, eğer 3000 gün pirim ödemişse ve de imtihanda çözdüğü testle (A) sınıfı uzmanlığı kazanmış ise tam yetkili, çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışma hakkını elde etti.

         Bu durum üzerinde durulması gerekli çok önemli bir konudur. Buna neden ihtiyaç duyuldu? 6331 sayılı yasanın geçici 4. maddesi gereği (C) sınıfı uzman üç yıl boyunca tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde, (B) sınıfı uzman dört yıl boyunca çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde görev yapabiliyordu. (C) sınıfı çok sayıda iş güvenliği uzmanı varken ve de tehlikeli sınıflarda görev alırken neden yönetmelik değişikliğine gidildi?

         İşinde tecrübesi olmayan, yeni uzmanları çok tehlikeli iş yerlerinde yetkilendirmek ne kazandıracaktı çalışma hayatına?

         Madenlerde, İnşaatlarda iş kazalarının azalmasına katkısı olacak mıydı, oldu mu? Sonuçları tüm kamuoyu görüyor.

         Genç uzman arkadaş neyi nasıl yapacağını kavrayamadan çok tehlikeli çalışma ortamına atıldı. “Tıpkı arenada aslanlara atılan insanlar gibi.” Meydana gelen ciddi iş kazalarında maddi ve manevi cezalara muhatap oldular, olacaklar.

         Başlangıçta tam yetkili uzman olmanın cazibesiyle heyecanlanan deneyimsiz arkadaşlar, işin ciddiyeti ve ağır sorumluluğu ile yüz yüze gelince gerçeği gördüler. Bu uygulama onlara da yaramadı. Peki, neden bu uygulama yapıldı?

         Sertifikası derecesi yüksek uzman sayısının artması iş kazalarının azalmasına katkı sağlayacak mı? Olay şekilde değil özde ele alınmalıdır. Uzmanlar sahada tecrübe kazanarak yetkilerini arttırma sürecine tabi tutulmalıdır.

        Yönetmelik değişikliği, Danıştay 10. Dairesi tarafından Nisan 2014’te iptal edildi. Gerekçesi de, “uzmanın pirim gün sayısının iş güvenliği çalışmalarında olması gerektiğinden idi.”

       Yeni yasa tasarısında da bu konu ele alınmıştır. İnşallah, doğru ve yararlı olacak bir sonuç doğar.

        Yukarıda ki sürece bağlı olarak sertifika yükselten arkadaşların bu konudaki yorumumu yanlış algılamalarını istememem. Kimsenin şahsıyla hiçbir sorunum yoktur, olamaz da. Ben bir olguyu yorumluyorum. Bu gerçeğin hem işyerlerine hem de uzmana ne kazandıracağı, ne kaybettireceği konusunu dile getirmeğe çalıştım.

        Amacım bu alanda yapılacak çalışmalara katkı koymaktır. Herkese sağlıklı ve güvenli çalışmalar dilerim.

Bu yazı toplam 2413 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim