• BIST 5.133,01
 • Altın 1165.303
 • Dolar 18.8007
 • Euro 20.4663
 • İzmir 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Balıkesir 6 °C
 • Bursa 6 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Şanlıurfa 7 °C
 • Van 1 °C
 • Paris 8 °C

Sanayi üretimi beklentilerin üstünde

Sanayi üretimi beklentilerin üstünde
Arındırılmamış sanayi üretimi Nisan'da ara malı ve sermaye malı imalatındaki artışla bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilerin üzerinde yüzde 4.6 arttı.

Toplam sanayi üretiminde Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre medyan bazında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmamış artışın yüzde 3.8 olması bekleniyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Nisan'da bir önceki aya göre yüzde 1, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.6 arttı. Arındırılmamış endekse göre ara malı imalatı Nisan'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.4, sermaye malı imalatı ise yüzde 5.7 arttı.

Odeabank Ekonomisti İnanç Sözer, "Sermaye malı üretimi beklentilerimizin üzerinde güçlü seyrediyor, bizim modellere göre tahminleri aşmasında bu etkili. Yıllık bazda Mart'ta yüzde 3.7, ilk çeyrekte yüzde 4.1 artan sermaye malı üretimi Nisan'da yüzde 5.7 arttı. Aramalı imalatındaki artış ihracatın güçlü olmasından kaynaklanırken, sermaye malı imalatındaki artış ihracatın yanı sıra iç talepte yatırım harcamasının da arttığına işaret ediyor. Bu da muhtemelen inşaat yatırımlarından kaynaklanıyor" dedi.

Sözer, "Sanayi üretimi ılımlı bir şekilde artmaya devam etse de yeni ekonomik programın hedefine uygun bir şekilde artan üretim tüketimden değil ihracattan kaynaklanıyor ve toplam milli gelir artışına görece sınırlı katkı yapıyor. Dolayısıyla sanayi üretimi artışı ile milli gelir büyümesi arasındaki korelasyon zayıflıyor" dedi.

Öncü verilerin üretimin iç talepteki yavaşlamaya rağmen ılımlı olarak sürdüğüne işaret ettiğini söyleyen Sözer, 2014 yılı için yüzde 3.1 olan büyüme tahminlerinde risklerin dengeli olduğunu söyledi.

Sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde ihracat odaklı ve stoka yönelik üretim ile yüzde 5.3 artmış, liradaki değer kaybı, faizlerdeki artış ve siyasi endişeler nedeniyle düşük kalması beklenen büyümenin ilk çeyrekte çok güçlü artış gösterdiğine işaret etmişti.

Bazı ekonomistler büyümenin ilk çeyrekte yüzde 5'in üzerine çıkma olasılığına dikkat çekerken, üst düzey bir ekonomi yetkilisi de yüzde 5'in altında kalsa da yine de siyasi endişelerin en üst noktaya çıktığı bir ortamda gerçekleşen yatırımlar sayesinde önemli bir büyüme olabileceğini söylemişti.

Birinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla verisi yarın açıklanacak. Reuters anketine göre GSYH'nin bu yılın ilk çeyreğinde medyan bazında yüzde 4.3, 2014 yılı tamamında yüzde 3 büyümesi bekleniyor.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 3 Haziran'da yaptığı bir açıklamada yurtdışında toparlanmanın iyi olması durumunda ihracatın kuvvetlenmeye devam edeceğini ve böylece büyümenin de güçlü olacağını belirterek, yüzde 4 büyüme hedefini koruduklarını söylemişti.

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,9 arttı

Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında Nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3.4 arttı.

Nisan'da bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9.3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4.2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5.8 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde ise bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 25.4 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 14.5 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 5 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

 

Cnnturk.com

Bu haber toplam 1391 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim