• BIST 4.752,24
 • Altın 1155.31
 • Dolar 18.7971
 • Euro 20.5274
 • İzmir 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Balıkesir 7 °C
 • Bursa 5 °C
 • Gaziantep 4 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Şanlıurfa 5 °C
 • Van 0 °C
 • Paris 9 °C

OCAK/2016’DAN SONRA İŞ GÜVENLİĞİ “Mevzuat, Değişiklik, Uygulama ve Ceza”

Engin KONYALIGİL

OCAK/2016 tarihi itibariyle iş güvenliği mevzuatlarında ciddi değişiklikler meydana gelecektir. Herkesin bildiği üzere iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma süreleri işyerlerinde artacaktır.Ayrıca İSG profesyonellerinin işyerlerinde geçirecekleri vakitlerde de artışa gidilecektir.
Bu iki önemli değişiklikle beraber daha spesifik alanlar olan maden ve yer altı çalışmalarında da değişiklikler söz konusu olacaktır. 
İsterseniz yukarıda kısaca değinmeye çalıştığım konuları birer birer açıklayalım.
 
İş Güvenliği Uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalışma süreleri 
 
6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun” 38. Maddesi, Kanunun geçiş sürecinde olarak tanımladığı işletmeler ( 4857 sayılı Kn. Md.81 hariç Kamu ve 50 den az çalışanı olup az tehlikelide yer alan işletmeler) hariç tüm işyerlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ile çalışma zorunluluğunu getirmiştir. İşveren şayet kendi çalışanları arasında mevcut standart ve mezuniyette elamanının olması halinde isteğe bağlı kişiyle, şayet yok ise; dışarıdan hizmet alımı yaparak bu işlemleri yaptırması istenmektedir.
01.01.2016 tarihi ve sonrası için geçerli olacak değişikliğe göre İSG prosyonelelrinin sahada çalışma süreleri ve sayılarında artışa gidilmiştir. 
Sahanın tozunu ve kokusunu alan birisi olarak iki farklı görüşün ağır bastığı söyleyebilirim
Birincisi, İş güvenliği uzmanına olan ihtiyacın sayısal olarak artacağı (OSGB’lerin çalışma usullerine göre değişiklik gösterebilir.)
İkincisi, uzman ve hekim ücretlerinde artışa gidilmesi ihtimaline istinaden işverenlere çıkacak faturanın artırılması.
Ben acizane kendimce bir madde daha eklemek istiyorum. Bir kere bu işten en çok karlı çıkacak olan kesim çalışan kesim. İşini hakkıyla yapan uzman arkadaşım işyerinde daha çok vakit geçirerek çalışanın hangi şartlarda çalıştığını daha rahat sentezleyebilecek. Kaldı ki sahsım fiyatlarda çok ciddi artış veya azalış olacağını da düşünmemekte.
Çünkü piyasa her zaman ticarete şu gözle bakar.
“Çok mal, yüksek indirim.” 

 

ÇALIŞAN BAŞINA HİZMET SÜRELERİ (DAKİKA/AY)

SINIF

2015

2016

 

Uzman

Hekim

Uzman

Hekim

AZ TEHLİKELİ

6

4

10

5

TEHLİKELİ

8

6

20

10

ÇOK TEHLİKELİ

12

8

40

15

 

Tablo 1: Engin KONYALIGİL

ÇALIŞAN SAYISANA GÖRE TAM ZAMANLI GÖREVLENDİRME

SINIF

2015

2016

 

Uzman

Hekim

Uzman

Hekim

AZ TEHLİKELİ

2000

2000

1000

2000

TEHLİKELİ

1500

1500

500

1000

ÇOK TEHLİKELİ

1000

1000

250

750

 

Tablo 2: Engin KONYALIGİL

Yukarıda hazırladığım tablolarda da rahatlıkla anlaşılabileceği gibi işyerleri ve çalışma hayatı için yeni bir dönemin başlangıcı sayılabilir.
Bu tablolara ek olarak alacağımız diğer sağlık personeli çalışma durumları ise 10-49 çalışanı bulunan işletmelerde aylık 10 dk, 50-249 arasına15 dk, 250 den fazla çalışanı bulunan işletmelere ise 20 dk hizmet yükümlülüğü devam etmektedir. Tam zamanlı hekim görevlendirilen yerlerde de diğer sağlık personeli görevlendirme zorunluluğunun olmadığını hatırlatmakta fayda var.
OCAK/2016’dan sonra 6331 sayılı Kanunun değişikliğe gittiği diğer alan: Maden ve yer altı çalışma sahası.
Maden mevzuatında yapılan değişiklikle beraber yer altı çalışmalarında özelikle grizu ve yangına elverişli kömür yataklarının olduğu alanlarda işveren, tüm çalışanlarına oksijenli ferdi kurtarıcı sağlama yükümlülüğü getirilmiştir. Kullanılacak ferdi kurtarıcılar Dünya standartlarına uygun TSE belgeli olması aranacaktır. Ayrıca işveren maden içerisinde herhangi bir acil durum esnasında çalışanlarının ferdi kurtarıcıyı rahatlıkla değiştirmesi ve doldurması için depo alanları açması gerekecektir. Mevzuatta ferdi kurtarıcının özeliklerinden ve işverenin konudaki diğer sorumluluklarından oldukça uzun ve detaylı bir şekilde bahsettiği için kısaca değinmeye çalıştım.
Madenlerde yapılan diğer değişiklik ise yer altı çalışanlarına yönelik takip sisteminin kurulmasıdır. Maalesef geçmiş dönemlerde oldukça üzücü bir şekilde tecrübe ettiğimiz üzere madenlerde yaşanan bir kazada en büyük problemin yer altında kalan çalışana ulaşma sorunu olduğu görülmüştür. Bu sebeple alınan karar gereği işveren;
Yer altında ki çalışma alanları ve acil çıkış yollarına etkin ve kullanışlı bir takip sistemi oluşturma zorunluluğu getirilmiş, sorumluluğu yerine getirmeyene de para cezası öngörmüştür.
Görüldüğü üzere Ocak/2016 dan sonra iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında yapılan değişikliklerde Soma ve Ermenek maden facialarının izlenimlerini görmek mümkün. Ayrıca dolaylı olarak yaşanan diğer kazaların İSG profesyonellerinin iş sahasında daha fazla vakit geçirmesi ile çözülebileceği görüşü Kanun hazırlayıcılarımız tarafından öngörülmüş…
İnşallah; çalışan, işveren ve bu işten ekmek yiyen binlerce meslektaşım için yapılan değişiklikler ülkemizin ve piyasanın selametine olur.
Vesselam.

Bu yazı toplam 2323 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim