• BIST 4.812,93
 • Altın 1214.162
 • Dolar 19.1786
 • Euro 20.8187
 • İzmir 15 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Balıkesir 12 °C
 • Bursa 10 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 5 °C
 • Şanlıurfa 8 °C
 • Van -2 °C
 • Paris 13 °C

Ocak ayında 82 işçi öldü

Ocak ayında 82 işçi öldü
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Ocak ayı içerisinde en az 82 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Meclisten yapılan açıklamada, “Yazılı, görsel, dijital basından takip edebildiğimiz, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ve işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında tespit edebildiğimiz kadarıyla Ocak ayında en az 82 işçi yaşamını yitirdi. En az diyoruz çünkü elimizdeki imkanlar kısıtlı. Sermaye ve devlet iş cinayetlerini halktan gizlemeye çalışıyor” denildi. 

EN FAZLA İNŞAATTA ÖLÜM OLDU 

En fazla işçi ölümlerinin inşaat, taşımacılık, belediye-genel işler ve ağaç-kağıt sektörlerinde yaşandığının bilgisi verilen açıklamada, “İnşaatlarda ölümler yaz kış demeden devam ediyor. İnşaat işkolunda yarısı yüksekten düşme nedeniyle 21 işçi can verdi. Uzun, yoğun, sağlıksız çalışma koşulları ve taşeronlaştırma-düşük maliyet hesabıyla yapılan çöken, kayan, kışın tuzlanmayan vb. kısaca gerektiği şekilde yapılmayan yollar ve bir bütün olarak yanlış ulaşım politikalarının sonucu olarak taşımacılık işkolunda 12 işçi can verdi. 30 Mart’ta yerel seçimler yapılacak. Ancak kimse belediye ve bu işkoluna giren diğer işçilerin çalışma koşullarının nasıl olacağı hakkında birşey söylemiyor. Taşeronlaştırma sektörde başta çalışma biçimi. Düşük ücretler, sosyal hakların olmaması veya gasbedilmesi cabası. Diğer yandan da geri dönüşüm ve ev içi çalışmada sigortasız, açlık sınırında, insani olmayan her türlü yaşama koşulları mevcut. Belediye, genel işler işkolunda bu ay 10 işçi can verdi. 

Ağaç, kağıt işkolunda 2013 yılında en az 19 işçinin yaşamını yitirdiğini tespit etmiştik. Ancak sektörün en büyük firmalarından tutun; sigortasız, kaçak göçmen işçi çalıştıran işyerlerine kadar yalnız Ocak ayında 10 işçi can verdi” ifadeleri kullanıldı.  

5 ÇOCUK İŞÇİ ÖLDÜ  

İkisi 14 yaş ve altı, üçü 15-17 yaş arasında olmak üzere 5 çocucuğun Ocak ayı içerisinde  can verdiğinin belirtildiği açıklamada yaşanan iş cinayetlerinin ayrıntıları da şöyle ifade edildi, “6 yaşındaki Yücel Arı’yı Bursa-Yıldırım’da ailesine yardımcı olmak için yine çocuk işçi olan ağabeyleriyle kağıt ve karton toplarken kamyonetin altında kalması sonucu kaybettik.

8.sınıf öğrencisi 13 yaşındaki İbrahim Bozkurt ise Şırnak Cizre’de okul harçlığını çıkarmak ve aile bütçesine katkıda bulunmak için hurda topluyordu. Onu da demir parçaları toplamak için girdiği bir inşaatın bodrum katında bulunan içi su dolu havuza düşmesi sonucu kaybettik.

17 yaşındaki çoban Mehmet Öztürk’ü Gaziantep İslahiye Çınarlı Köyü’nde koyun otlatırken yaban domuzu saldırısı sonucu; 17 yaşındaki ‘Ulusoy Firması’ yolcu otobüsü muavini Serdar Özdemir’i Ankara Kızılcahamam’da trafik kazası sonucu ve yine 17 yaşındaki akaryakıt istasyonunda garson Osman Avcı’yı Konya Kulu’da istasyon önündeki zincirleme trafik kazasında yaralılara yardım etmek için çıktığı yolda bir aracın çarpması sonucu kaybettik.” 

7 GÖÇMEN İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Kayseri Yahyalı’da 37 yaşındaki elektrik teknisyeni Figen Budak, HES tribünündeki arıza tamirinden şantiyeye dönen aracın şarampole yuvarlanması nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, Türkmenistanlı göçmen işçi Inna Zubakova’nın da çalıştığı evde kalp krizi geçirmesi nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydedildi.

Açıklamda Türkmen bakıcı Inna Zubakova dışında da 6 göçmen işçinin yaşamını yitirdiği belirtilerek, “52 yaşındaki tır şoförü Bulgar Vladimir Nikolov Petrov İstanbul’dan Almanya’ya otomobil camı götürürken yaşamını yitirdi. Kocaeli Gebze Cumaköy’de ise her yönüyle suç olan bir iş cinayeti yaşandı. Gürcü işçiler 51 yaşındaki Nikolozi Janalitze, 27 yaşındaki Leyani Tchıtashvıcı, 48 yaşındaki Mamvka Gabelala, 50 yaşındaki Ramını Tsomaıa ve 52 yaşındaki Gersamıa Malkhazı 30 Aralık’ta bazı aracılar tarafından Tuzla üzerinden getirildiler. Nedim Öztürk’e ait ‘Yunus Palet’ ahşap fabrikasında çalışmaya başlayan işçiler yılbaşı gecesini geçirdikleri atölyede iki kişi tarafından satılan ispirtodan zehirlendiler ve öldüler. Göçmen işçi simsarlığı, barınma sorunu, ne olduğu belli olmayan bir ispirto vb. koşullar göçmen işçilerin yaşamına son verdi” denildi.

51 yaş ve üstünde çalışan 14 işçi yaşamını yitirdiğinin bilgisi verilen açıklamada, tarım sektöründe 3 yaşlı işçinin, aynı yaş grubundan 5 tır ve kamyon şoförünün, 1 belediye, 2 inşaat ve 2 ağaç işçisinin, İstanbul Gaziosmanpaşa Habipler Köyü’nde ise taşocağı işçisi Cömert Kızılırmak’ın çalıştığı sırada vinçten kayan taşların altında kalarak yaşamını yitirdiği ifade edildi. 
 
OCAK AYINDA YAŞAMINI YİTİREN İŞÇİLER 

Erol Karaman, İsmail A., Ramazan Çimen, İzzet Duran, Süleyman Davut, Mehmet Öztürk, Hasan Kalkan, Mehmet Aslan, Cömert Yeşilırmak, İsmail Kaya, S.Ç., Ahmet Yiğit, Cevdet Kozluca, Bayram Şeker, Hüseyin Günenç, Selim Onbay, Nikolozi Janalitze, Leyani Tchıtashvıcı, Mamvka Gabelala, Ramını Tsomaıa, Gersamıa Malkhazı, Şahin Kozca, Bülent Yakut, Adem Taştekin, Huban Öztoprak, Kamuran Gümüş, Nedim Ekinci, Ramazan Birol, Recep Çavuşoğlu, Yavuz Akman, Nusret Ulugöl, Hasbi Üstündağ, İbrahim Avcı, Abdullah Güneş, Metin Güvercin, Mustafa Kışanak, Ahmet Altun, Osman Koç, Kemal T., Bülent Özsoy, Rahmi Öz, Ahmet Doğmuş, Emrah Öcalan, Serdal Aykut, Feridun Güneş, Nihat Akyüz, Mustafa Ilgaz, Engin Uğurlu, Figen Budak, Ahmet Şahin, Bestami Uzun, Serdar Özdemir, Hayrettin Yenilmez, Mehmet Tuçel Lima, Erdinç Sever, Ahmet Olgar, Fikret Böcek, Tahsin Ataseven, Ahmet Ataseven, Volkan Nuhoğlu, Harun Ömür, Vladimir Nikolov Petrov, Mehmet Marat, Harun Karaman, Pervil Çetin, Rasim Ala, Osman Avcı, Yusuf Cemal Bayır, İrfan Yay, Bayram Çiftçi, Hüseyin Burhan, Fayat Toy, Inna Zubakova, Musa Baydemir, Özcan Beler, Ali Ülkü Gül, İbrahim Bozkurt, Yücel Arı, Ali Koçan, Beyazıt Kaçkın, Ali Barış Çiğdem ve Adem Erik.

Kaynak:Evrensel

Bu haber toplam 1730 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim