• BIST 4.752,24
 • Altın 1159.552
 • Dolar 18.8141
 • Euro 20.5052
 • İzmir 4 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Balıkesir 3 °C
 • Bursa 4 °C
 • Gaziantep -3 °C
 • Trabzon 6 °C
 • Şanlıurfa -1 °C
 • Van -1 °C
 • Paris 7 °C

MÜSTAKİL OLARAK “YÜKSEKTE ÇALIŞMADA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ”

Nabi İNCE

MÜSTAKİL OLARAK “YÜKSEKTE ÇALIŞMADA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ” NEDEN YOK?

         Türkiye’de iş hayatında meydana gelen iş kazalarının büyük bir kısmının inşaatlarda olduğunu herkes biliyor. Bu iş kazalarının da büyük bir oranını, yüksekten düşmeler oluşturmaktadır.

         İnşaat sezonunun hızlandığı dönemdeyiz. İnşaatlarda hafriyat,  kalıp çakma, demirlerin yerleştirilmesi,  çatı montajları, iç ve dış sıvalar, iç ve dış boya işleri, elektrik ve su tesisatı işleri, iş yeri ve fabrika inşaatlarında bunlara ilaveten, klima ve kanalarının montajları, yangın söndürme sistemlerinin montajları, haberleşme sisteminin montaj işleri vb. çalışmaların tamamı gerçekleşir. Burada sayılan işlerin birçoğu yüksekte çalışma gerektiren işlerdir.

      Önceki yazımda yüksekte çalışmaların sadece inşaatlarda olmadığını yazmıştım. Yapımı biten sanayii inşaatının içindeki, üretim makinelerinin ve üretime yardımcı olan sistemlerin de montaj ve bakım işlerinin bazılarının, yüksekte çalımalar gerektirdiği göz ardı edilmemelidir.

     Fabrika ve benzeri işyerlerinde yüksekte çalışmaların bazıları taşeron firmalara yaptırılıyor. İş güvenliği uzmanları olarak bizlerde, taşeron firma yetkililerine bu çalışmalarında dikkat edecekleri hususları,  kullanacakları araç gereç ve KKD’leri listeleyip talep ediyoruz. Ayrıca çalışanların bu konuda aldıkları eğitimlerinin ve sağlıklarının yapacakları işe uygun olduğuna dair doktor raporlarının içinde olduğu bazı belgeleri de istiyoruz.

     Lakin kendince akıllı, uyanık bazı firma yetkilileri bu taleplerimizin yasal olmadığı hususunda zorluk çıkarma yolunu seçmektedir. Öğrendiklerini sandıkları bazı konulardan yararlanarak kendi alışa gelinmiş çalışma sistemleri ile iş yapmaya devam etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Örneklemek gerekirse;

      Fabrika içinde ve yüksekte yapılacak bir çalışma için çalışmaya gelecek firma yetkilisi;

Yüksekte çalışma eğitiminin zorunlu olduğuna dair yasal dayanak göstermelisiniz. Yüksekte çalışma eğitimi için yasal dayanak, sadece “Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinin eklerinde bulunmaktadır.

         Buna da itiraz hemen hazır. Biz yapı işi yapmıyoruz ki.

         Yapı işlerinden sayılan işlerin listesinde montaj işleri diye tek madde bulunmaktadır. Biz de bunula işi bağlıyoruz.  

     Bu tür karşı zorlamalara maruz kalan iş güvenliği uzmanlarına tavsiyem, yapı işlerinden sayılan işler listesinde montaj işleri var oradan yaptırıma geçsinler.

      İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü yetkililerine sesleniyorum, Bizler sahada iyi bir iş çıkarabilmek için çok çabalıyoruz. Bizlere, değişime kapalı, eski anlayışa sahip muhataplarımızla mücadelede, elimizi güçlendirecek argümanları versinler.

      Lütfen “Yüksekte Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği” ile ilgili müstakil bir yönetmelik çıkarsınlar. Bizler de yönetmelik gereklerini sahada daha rahat uygulatalım. Oradan buradan derleme mevzuat maddeleri ile ikna çabalarından kurtulalım. İşletme ve fabrikalardaki yüksekteki çalışmalarda da tedbirleri daha kolay aldıralım. Ülkemin insanı düşüp ölmekten kurtulsun.

     Çalışılan her seviyede, kazasız çalışmalar diler, tüm çalışanların Ramazan Bayramlarını kutlarım.

Bu yazı toplam 2259 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim