• BIST 4.752,24
 • Altın 1159.861
 • Dolar 18.8166
 • Euro 20.5077
 • İzmir 4 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Balıkesir 3 °C
 • Bursa 4 °C
 • Gaziantep -3 °C
 • Trabzon 6 °C
 • Şanlıurfa -1 °C
 • Van -1 °C
 • Paris 7 °C

Mühürlenen İnşaattaki İşçi Eyleminin Düşündürdükleri

Nabi İNCE

MÜHÜRLENEN İNŞAATTAKİ İŞÇİ EYLEMİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

         Aksaray’da bir inşaata dış cephe iskelesinin iş güvenliği kurallarına uygun olmamasından dolayı valilik tarafından mühürlenmesini engellemek için işçiler intihar eylemi yaptılar.

         Televizyonların haber bültenlerinde ve yazılı basında inşaatın resimlerini görünce yadırgamadım. Ülkemizin her yerinde yapılan inşaatların %90’ı aynı durumda. Yani manzara yabancı değil. Hele dış cephe iskelelerinin durumu güvenli çalışmaya hiç uygun değil. İnsanlar zeminden metrelerce yüksekte, hiç koruyucu olmayan, eni 40-50 cm. olan tahta ya da metal malzemenin üzerinde çalışmaktalar. Tüm mesailerini bu iskelede ağır şartlar altında geçirmekteler. Her an bir denge kaybında ya da ayağın boşluğa basması halinde çalışanlar aşağıya düşmekteler. Sonuç genellikle ölüm olmaktadır.

         İnşaatlardaki iş kazalarının çoğu ölüm ya da sakat kalma ile sonuçlanmaktadır. Ekmek parası kazanmak için gidilen çalışmada hayatlar kaybedilmektedir. Bunun yerine hem ekmek parası kazanılsa hem de hayatımız korunsa olmaz mı? İşte ölmek ya da sakat kalmak alın yazısı olmaktan çıkarılmalı. İşin kaderi olmamalı. Çalışanlar ve işverenler inşaat çalışmalarını güvenli bir hale getirse güzel olmaz mı? İş sağlığı ve güvenliği kuralları içinde çalışmalar sürdürülse herkesin yararına olmaz mı? Sağlıksız ve güvensiz çalışmadaki ısrarın nedenini anlamakta zorluk çekiyorum.

         Dış cephede yapılan sıva, boya vb. çalışmalar için kurulan iskelelerin güvenli olması için, “yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinde” gerekli tüm ayrıntılar anlatılmaktadır. İskelenin nasıl olması gerektiği, çalışma platformuna ulaşmak için kullanılacak merdivenlerin, çalışma platformunun ve korkulukların tanımı mevcuttur. Bu tanıma uygun iskele üretimi de ülkemizde mevcuttur. Müteahhitler bu tip iskelelerin varlığından da haberdardırlar. Bu iskeleler kiralanabildiği gibi satın alınabilmektedir.

         Ama….hala uygun olmayan güvensiz iskele kullanımı devam etmektedir. Çünkü gerek kiralama gerekse satın alma durumunda diğer iskeleye göre biraz pahalıdır. Tüm meselede budur zaten. Devlet bu konuda radikal uygulamaya acilen geçmelidir. Mevzuata uygun iskele imalatı yapmayan, satan ve kiraya verenlere, inşaatlarında kullanan müteahhitlere caydırıcı cezalar uygulanmalıdır.

         İskelede çalışanlara yüksekte çalışma eğitimi verilmeli, bu eğitimi almayanların çalışması önlenmelidir. Ayrıca emniyet kemeri kullanımı şekilsel olmaktan çıkarılarak çalışma sırasında bil fiil kullanılması sağlanmalıdır.

         Tüm bu iş güvenliği tedbirleri çalışan işçilerin can güvenliğini sağlamak içindir. Evlerine sağlam ve canlı olarak dönmelerini sağlamak, ailelerini ömür boyu yasa boğmamak amacıyla yapılan uygulamalardır. Ertesi günü ve diğer günler de işinin başında ekmek parasını kazanması içindir.

         Pekii… bu inşaatta işçiler neden bu ortamın sağlanması için yapılan denetim ve yaptırıma karşı gelerek eylem yapmışlardır? Aklı olan bir insan, ölümle burun buruna çalışmakta neden direnir? Bunun cevabını almak için sosyolojik bir araştırma gerekiyor.

         Biz böyle çalışmaya alıştık. Bize bir şey olmaz. Yeni usul bizim işimizi ağırlaştırıyor. Daha az miktarda iş üretiyoruz. Bizi oyalıyor…..gibi size bir yığın laf sarf ederler. Bir arkadaşları da düşüp ölünce bizi insan yerine koymuyorlar. Kimse bu gidişe dur demiyor. Devlet nerede? gibi isyanları duyarız. Devlet müdahale edince de eylem yaparız. Bu çelişkiyi çözen beri gelsin. Bize de izah etsin ki, biz de anlayalım.

Bu yazı toplam 1353 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim