• BIST 4.812,93
 • Altın 1213.449
 • Dolar 19.1728
 • Euro 20.8257
 • İzmir 15 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Balıkesir 12 °C
 • Bursa 10 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 5 °C
 • Şanlıurfa 8 °C
 • Van -2 °C
 • Paris 13 °C

Madenler ‘kontrollü iş cinayetlerine’ hazırlanıyor...

Madenler ‘kontrollü iş cinayetlerine’ hazırlanıyor...
TTK’nın Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağındaki grizu patlaması sonucu 263 işçinin hayatını kaybettiği facianın 22. yıldönümünde TTK yeni bir uygulamaya gitti.

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında 11 işyeri hekiminin, ocak giriş ve çıkışlarında maden işçilerini kontrol edeceği, iş cinayetlerinde de ilk müdahaleyi yapacağı açıklandı.

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında iş başı yapacak olan 11 işyeri hekiminin görevi, ocak giriş ve çıkışlarında maden işçilerini kontrol etmek, iş kazalarında ilk müdahaleyi yapmak olacak. Bu uygulamanın dikkat çeken bir başka tarafı ise işçilerin gerek görülmediği müddetçe hastaneye sevk edilmemesi ve gereğinden fazla verilen iş göremezlik raporlarının önüne geçilmesi olacak. Böylece TTK yetkilileri, yaptıkları bu görevlendirmeyle iş gücü kaybını önlemeyi hedeflemektedirler.

TTK Genel Müdürlüğü, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun zorunlu hale getirdiği uygulamayla TTK Genel Müdürlüğü'nde 1, Karadon'da 4, Üzülmez ve Kozlu'da 2'şer, Armutçuk ve Amasra Müessese Müdürlükleri’nde ise 1'er işyeri hekimi görev yapacak.

TTK Genel Müdürü Burhan İnan’a kalırsa bundan böyle, 9 bin 555 işçinin çalıştığı kurumda işçiler sürekli sağlık kontrolü altında olma imkanına kavuşmaktadır. İnan, işçiler için bir şans olduğunu düşündüğü uygulama için şunları söylemektedir:

"Bünyemizde işyeri hekimi olmadığı için hizmet alımı yoluyla yasa gereği doktor aldık. İş yeri hekimleri işçilerimizin muayenelerini yapacak. Ağır ve tehlikeli iş koluna giriyor bizim işimiz. Dolayısıyla kanunun emrettiği muayeneleri işyeri hekimlerimize yaptıracağız. Bu sistem tabii ki iş gücü kaybını da önleyecek. İşçilerimiz sürekli sağlık kontrolünde olacak. İşe girerken de çıkarken de kontrol altında olacak."

Ancak AKP tarafından 2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ne iş cinayetlerini önlemek için ne de işçilerin sağlığı için bir şanstır. Çünkü buradaki amaç TTK’nın yükümlülüklerini ortadan kaldırmaktan başka bir şey değildir. 6331 sayılı kanun ile üretim alanlarında iş güvenliği mühendisi ve işyeri hekimine danışman statüsü verilmiştir. Böylece işyerlerinin işçiler açısından ne kadar güvenli olup olmadığının denetlenmesi de engellenmiş olacaktır. Zonguldak’ta olası iş cinayetlerinin vebali ve suçu şimdiden bu 11 hekime yüklenmiş durumdadır.

Kaldı ki, maden ocaklarında da maden işçileri gibi ücretli çalışan, iş güvenliği TTK yetkililerinin insafına kalmış olan hekimlerin maden işçileri lehine bağımsız kararlar verebilmesi mümkün değildir. Amaçlananın ne işçilerin sağlığı ne de güvenliği olduğunu görmek için TTK Genel Müdür’ü Burhan İnan’ın satır aralarında kalan “Bu sistem tabii ki iş gücü kaybını da önleyecek” cümlesine bakmak yeterlidir

Kapitalist sistemde iş gücü kaybından kast edilen işçilerin hayatını kaybetmesi ya da sakat kalması değildir. İşçinin mesai süresi boyunca kapitalistlere kazandırdığı üretimin tutarıdır. Sebebi ne olursa olsun üretim dışı kalan bir işçinin hesabı yapılırken, mevzu paradır. Sağlık sorunları nedeniyle karşılarına çıkan işçilere bu hekimlerin cevabı “bir şeyin yok, iyisin” olacaktır. Maden işçileri ceplerinde birer aspirinle ocaklarda çalışmaya devam etmek zorunda kalacaklardır.

Bu uygulamanın sonrasında yaşanacaklar bellidir. Maden ocaklarında işçileri “zaten kaderlerinde olan” “güzel ölümler” beklemeye devam edecektir.

Bu haber toplam 1645 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim