• BIST 5.138,41
 • Altın 1165.744
 • Dolar 18.8041
 • Euro 20.4647
 • İzmir 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Balıkesir 6 °C
 • Bursa 6 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Şanlıurfa 7 °C
 • Van 1 °C
 • Paris 8 °C

Kara Listede Üçüncüyüz!

Kara Listede Üçüncüyüz!
Türkiye’ de ölümlü iş kazaları 15 AB ülkesinden 7 kat daha yüksek! Ölümlü iş kazalarında dünya 3. Olan Türkiye’nin önünde Hindistan ve Rusya var! Türkiye’de yılda ortalama 250 bin iş kazası olurken, 1000’den fazla işçi yaşamını yitiriyor.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi tarafından “”6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu” başlıklı panel düzenlendi. Bursa Tabip Odası (BTO) İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyon Başkanı Dr. Nurhan Sözdinleyen, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Aslı Evke Yetkin ve Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Varlık’ın konuşmacı olduğu panele yoğun ilgi gösterildi. Pek çok kişinin ayakta izlediği panel interaktif bir şekilde gerçekleşti. Görüş bildiren katılımcılar panelistlere çeşitli sorular da yönelttiler.

HER YIL BİN KİŞİ ÖLÜYOR!
Panelin açılış konuşmasını yapan MMO Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, iş kazaları ve meslek hastalıklarının iş yaşamının en büyük sorunlarından olduğunu belirtti. İş kazalarına yönelik çarpıcı verileri paylaşan Başkan Mart, Türkiye’nin 15 AB ülkesinden 7 kat daha yüksek olan ölümlü kaza sıklığı ile dünya sıralamasında Hindistan ve Rusya’dan sonra 3. sırada yer aldığını dikkat çekti. Türkiye’de çalışanların yüzde 3’ünün iş kazasına uğradığını yüzde3,7’ sinin meslek hastalığına yakalandığı belirten Başkan Mart, 25 milyon çalışandan yılda en az 250 bin kişinin iş kazasına uğradığın ve binden fazla çalışanın yaşamını yitirdiğini söyledi. İş kazalarının yarıdan fazlasının elli kişiden az çalışanı olan yerlerde gerçekleştiğini belirten bu durumu “ülkemize ve insanımıza yakışmayan ve mutlaka değiştirilmesi gereken tablo” olarak nitelendirdi.

TARAFLARIN GÖRÜŞLERİNE YER VERİLMEDİ
“6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”na atıfta bulunan Başkan Mart, yasanın kapsam genişliği, para cezaları gibi artılarına karşın, genel olarak sorunlu olduğunu vurguladı. Başkan Mart, sorunların, hazırlık çalışmalarında TMMOB, TTB ve sendikalar gibi konunun doğrudan tarafı olan kuruluşların görüşlerine yeterince yer verilmemesinden kaynaklandığını kaydetti. Yasada devletin sorumluluk üstlenmediğinin altını çizen Başkan Mart, işverenin korunduğunu, iş kazasındaki tüm sorumlulukların ise iş güvenliği uzmanlarıyla işyeri hekimlerine ve çalışanlara yüklendiğini söyledi. MMO olarak Yasanın 12. Maddesi ve 9. Fıkrasına yönelik eleştirileri olduğunu söyleyen Başkan Mart; yasada iş güvenliği uzmanlarıyla işyeri hekimlerinin asli unsur olarak değerlendirilmediğini, güvencesiz bırakıldığını, mesleki bağımsızlıklarını yitirdiğini vurguladı.

BAKANLIK SORUMLULUK ÜSTLENMİYOR!
Kanunda Bakanlığın yönetmelik düzenleme, para cezası tahsilâtı dışında sorumluluk üstlenmediğini anlatan Başkan Mart, kamusal denetimin göz ardı edildiğini kaydetti. Yasada sadece konuyla ilgili politika ve strateji belirleyip tavsiyelerde bulunacak bir konseyin tanımlandığını belirten Başkan Mart, konseyin daha işlevsel, yönlendirici karar alabilen, özerk bir yapıda olması gerektiğinin altını çizdi. Uygulamadaki kademeli geçişe dikkat çeken Başkan Mart, genele oranı yüzde 56 olan 50’nin altında işçi çalıştıran yerlerde ise yasanın 1 ve 2 yıl sonra uygulaşacak olmasını da eleştirdi. Başkan Mart, TMMOB ve TTB başta olmak üzere ilgili tüm kuruluşların görüşleri alınarak tüm çalışanlar için sağlık ve güvenlik politikası oluşturulması gerektiğini söyledi.

Bu haber toplam 1342 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim