• BIST 5.123,45
 • Altın 1165.247
 • Dolar 18.8013
 • Euro 20.4855
 • İzmir 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Balıkesir 6 °C
 • Bursa 6 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Şanlıurfa 7 °C
 • Van 1 °C
 • Paris 8 °C

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONULU TAIEX SEMİNERİ

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONULU TAIEX SEMİNERİ
KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİKONULU TAIEX SEMİNERİ

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
KONULU TAIEX SEMİNERİ

Bakanlığımız ve Avrupa Komisyonu Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX) işbirliği ile kamu kurum ve kuruluşlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından yükümlülükleri hakkında bilgilendirilmesi ve konuyla ilgili teknik bilgi verilmesi amacıyla 7-8 Ekim 2013 tarihlerinde Ankara’da “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu TAIEX semineri düzenlenmiştir.

Seminerin açılış konuşmasını Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sn. Erhan Batur, AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkan Yardımcısı Sn. Virve Vimpari ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sn. Kasım Özer yapmıştır.

Seminerde, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun getirdiği en önemli yeniliklerden birisinin“işçi” tabirinin yerini “çalışan” kavramının alması olduğu vurgulanmıştır. Böylelikle, daha önce kapsam içerisinde bulunmayan kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hizmetlerden yararlanması sağlanmış olup tüm çalışanların aynı şemsiye altında toplanarak var olan ikili yapının ortadan kaldırıldığı anlatılmıştır.

1/1/2013 tarihi itibariyle risk değerlendirmesinin yapılması, acil durum eylem planının hazırlanması ve çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmesi gibi birtakım yükümlülüklerin kamu kurumları için de yürürlüğe girdiği belirtilmiştir.Bununla ilgili olarak, kuralcı yaklaşımın yerine risk değerlendirmesine dayalı önleyici yaklaşımın esas alındığı, çalışanın iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimi ve bilgilendirilmesi, ferdi koruma yerine toplu koruma tedbirlerine öncelik verilmesi, çalışanların görüşlerinin alınması ve karar alma sürecine katılımlarının sağlanması gibi ilkelerle önleyici yaklaşımın sağlanacağı ifade edilmiştir.

Kanun kapsamında 1/7/2016 tarihinde, kamu kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulmasına yönelik hükmün de yürürlüğe gireceğine dikkat çekilmiştir. Katılımcılar, işverenin yükümlülükleri, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin görevleri, teftişin nasıl gerçekleştirileceği gibi pek çok husus hakkında bilgilendirilmiştir. Ayrıca, Avrupa Birliği ülkelerinde kamu kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sürecin nasıl ilerlediği hususunda ve ergonomik, psikolojik, fiziksel faktörler konu başlığı altında yabancı uzmanlar da sunumlarını yapmışlardır.

Seminere, Bakanlıklar başta olmak üzere pek çok kamu kurum/kuruluşundan ve ilgili sosyal taraflardan çok sayıda katılımcı davet edilmiş olup yoğun ilgiyle karşılanmıştır.

Sunumlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

http://ec.europa.eu/enlargement/taiex/dyn/taiex-events/library/detail_en.jsp?EventID=53901
http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP%20Repository/isggm/dosyalar/taiex_sunum

Bu haber toplam 5239 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim