• BIST 4.752,24
 • Altın 1156.112
 • Dolar 18.7975
 • Euro 20.5105
 • İzmir 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Balıkesir 7 °C
 • Bursa 5 °C
 • Gaziantep 4 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Şanlıurfa 5 °C
 • Van 0 °C
 • Paris 9 °C

İşletmelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmaları Gözlemleri

Nabi İNCE

İŞLETMELERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞMALARI GÖZLEMLERİ

         Uzun bir süre özel sektörde çalışmış bir mühendis ve on yıldır da iş güvenliği uzmanı olarak sahada hizmet veren biri olarak, iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarındaki gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

         İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına başladığım ilk zamanlar, konu hakkında iş adamlarına ve yöneticilere bu konuda bilgilerimi aktarmak için çok büyük uğraşlar verdim. Randevu almanın neredeyse imkânsız olduğunu anladım. Çünkü onların bilmediği ve de ilgilenmeye değmeyen bir konuyu anlatmak için onların zamanını talep ediyordum. Onlar zamanlarını üretime ayırmışlar, programlarını ona göre yapmışlardı. Zar zor isteksiz alınan ve zamanın çok sınırlı olduğu randevularda ise, meramını bir an önce anlat ve git psikolojisi ile muamele gördüm. Bana, bu da nereden çıktı, işimiz gücümüzün arasında bir de bununla mı uğraşacağız, İşvereni düşünen yok. Maliyetlere bir de bu kalem mi eklenecek vb. sorularla cevap ve tavırlarını koyuyorlardı.

         Zaman ilerledikçe, yaşanan kazalar ve devletin ısrarlı tavrı ile durumlar değişmeye başladı. Köprülerin altından hayli sular aktı. 2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile konu yeniden ele alındı. Bu süreçte iş müfettişleri kadrolarını takviye ettiler. Bu kanunla, idari para cezaları ciddi bir şekilde arttırılarak caydırıcı bir düzeye çekildi. İşletmelerin denetimleri ciddi bir düzeyde başladı ve de geri dönüşümlü kontroller yapılmaya devam etmektedir.

       Bu konuda toplumsal bilinç ve algı çalışmaları medyanın da desteği ile gelişmekte. Bir zamanlar bana randevu vermeyen işyerleri, iş kazaları ya da denetim sonraları bilgi talep etmek ve yardımcı olmam için çağrılar yapmaktalar.

      Bu arada işletmelere bu hizmeti sunabilmeleri için iş güvenliği uzmanlar ve işyeri hekimleri yetiştirilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılarak hizmet alt yapısı kurulması çalışmaları yapıldı. Buraya kadar işin olumlu taraflarını anlattım.

       Bu konuda bazı yanlış uygulamaları da anlatacağım. Bazı iş yerleri, bu işe, on sene önceki yaklaşımlarını sürdürmektedirler. Bu işi zaman kaybı, gereksiz çalışmalar, üretimi aksatan faaliyetler ve de gereksiz masraflar olarak kabul etmekteler. Madem kanun ağır cezalar getirdi, öyleyse mevzuattı kurtaralım, maliyeti en aza çekelim mantığı ile hareket etmekteler.

       Bu arada, bu işi istihdam fırsatı olarak görenler iş güvenliği uzmanı olarak piyasada iş talep etmekteler. İş tecrübesi, sanayii tecrübesi olmayan okullarını yeni bitirmiş uzmanlar, haklı olarak bu işe bir yerden başlamak istemektedirler. Bu konuda yetişeceklerdir. Ama zamana ve de tecrübeli bir uzmanın rehberliğine ihtiyaçları vardır. Yukarıda bahsettiğim düşünce tarzına sahip işyerleri bu yeni işe atılacak uzmanların durumundan yararlanma yolunu seçmektedirler. Onları düşük maaşla işe almaktalar, onların tecrübe eksikliğini istismar ederek çalışmalarını kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmektedirler.

       Bu durum, iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını etkisizleştirmeye götürmektedir. Bu konuda genç uzmanların bir suçu yoktur. Ortam, arz talep dengeleri buna sebep olmaktadır. Ayrıca bu sistem yasalaşırken eksiklikler oluşmaktadır. Bakanlığın bu konuda yeni uygulamalarla bu gibi olumsuzlukların önüne geçeceğine inanıyorum.

       Bu bir süreçtir. Zamanla bu kültür oluşacak ve sistem oturacaktır.

Bu yazı toplam 1711 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim