• BIST 4.752,24
 • Altın 1156.979
 • Dolar 18.7964
 • Euro 20.5115
 • İzmir 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Balıkesir 7 °C
 • Bursa 5 °C
 • Gaziantep 4 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Şanlıurfa 5 °C
 • Van 0 °C
 • Paris 9 °C

İSG Yasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısına Yorumlar

Nabi İNCE

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YASA TASARISINA YORUMLAR (1)

         Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı yasa tasarısı 9 Aralık 2014 tarihinde TBMM Başkanlığına sunulmuştur. Yasada yapılacak değişikliklerin, iş kazalarının ve meslek hastalıklarını önlenmesinde yararlı olacağı umulmaktadır. Biz de temenni ederiz ki beklenen hedefe ulaşılmasında katkısı olsun. Önce yasa değişikliklerin hangi konularda olacağı, bu değişikliklerin uygulamadaki başarısı, konularında yorumlar sunmaya çalışacağım. Sonra da bu konular dışında hangi konuların da ele alınmasında fayda sağlanabileceğini saha tecrübelerim ışığında aktarmaya gayret edeceğim.

         Yasa tasarısının 1. Maddesinde;

"İşverene teknik rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur. Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri yakın ve hayati tehlike arz etmesine rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine bildirilir. Bildirim yapmadığı tespit edilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının belgesi üç ay, tekrarında ise altı ay süreyle askıya alınır. Bu bildirimden dolayı işvereni tarafından işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş sözleşmesine son verilemez ve hiçbir şekilde hak kaybına uğratılamaz. Aksi takdirde işveren hakkında bir yıllık ücret tutarından az olmamak üzere tazminata hükmedilir. İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş kanunları ve diğer kanunlara göre sahip olduğu haklan saklıdır." denilmektedir.

         Bu maddeyi birkaç açıdan değerlendirmek gerekiyor.

 1. İş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri, işverenle ya şahsi ya da OSGB kanalı ile anlaşarak hizmet vermektedirler. Yasada belirtilen görevlerini yapmak için bir ücret karşılığı anlaşmaya varılarak atamalar yapılmaktadır. Taahhüt edilen ücret işveren tarafından bizzat ödenmektedir. Hem işverenin ücretine direk muhatap olacaksın hem de işverenin eksikliklerini yerine getirmemesinden dolayı, acil durdurmayı gerektiren durumda, konuyu işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olarak, bakanlığın yetkili birimine bildirmekle görevli olacaksın. Bu konu daha önceki yasa ve yönetmelik metinlerinde zaten vardı. Şimdiye kadar kaç işlem yapılmıştır? Bu ücret ödeme sistemi ile bu maddenin uygulamada hiç pratiği olmayacaktır. 

 2. Tasarının devamında “bu bildirimden dolayı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının sözleşmesine son verilemez” denilmektedir. İşverene rağmen o işyerinde görev yapılabilir mi? Bu mümkün değildir. İş yerine, güvenlikten içeri adım atamazsınız. Özel sektörü tanıyanlar bunun sonucunun nasıl olacağını iyi bilirler.

 3. Hiç şüpheniz olmasın işveren bu tazminatı öder. Sözleşmeyi de sonlandırır. Bu duruma sebep olan işyeri hekimini ve iş güvenliği uzmanını, işverenler arasındaki tüm iletişim kanallarını kullanarak deklere edecektir. Diğer işverenler de aynı akıbeti yaşamamak için buna sebep olan OSGB,  işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ile çalışmak istemeyeceklerdir. Hatta bu hizmet kaynaklarından hizmet almakta iseler, onlar da sözleşme feshine gideceklerdir. Peki, bundan sonra nerede iş yapabilirler? Çalışma hayatları sona erecektir. Geçimlerini aldıkları bir yıllık tazminatla nereye kadar sağlayacaklardır? Bu soruların cevaplanması gerekir. Bu konuda daha uygulanabilir bir çözüm bulunmalıdır. Bundan OSGB’lerin,  işyeri hekimlerinin ve iş güvenliği uzmanlarının yasayı uygulamaktan kaçınacakları manası çıkarılmamalıdır. Yasanın uygulama şekli, uygulanabilir olmalıdır.

           Gelecek yazımda yasa tasarısının diğer kısımlarını yorumlamaya devam edeceğim.

Bu yazı toplam 1252 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim