• BIST 5.118,77
 • Altın 1164.594
 • Dolar 18.8046
 • Euro 20.4981
 • İzmir 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Balıkesir 6 °C
 • Bursa 6 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Şanlıurfa 7 °C
 • Van 1 °C
 • Paris 8 °C

İSG Alanında Yazılım ve Programların Önemi Algısı

İSG Alanında Yazılım ve Programların Önemi Algısı
Bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak işletmelerde, yeni yönetim ve iş yapma yaklaşımı ile bilgisayar kullanımlarının artmasının bir sonucudur.

ERP, kurumların tedarikten dağıtıma kadar tüm iş süreçlerini bütünleşik bir bilgi yönetim sistemi desteğiyle yönetmesini sağlayan geniş kapsamlı ve modüler  yapıya sahip yazılım paketidir. Değişimin çok hızlı yaşandığı günümüzde, işletmelerin rekabet ortamında ayakta kalmalarını sağlayabilecek faktörlerden biri olan ERP’nin kullanılması ve ERP’ye geçiş kararı, önemli bir karardır. Oldukça geniş olan ERP yazılım pazarında, işletme için en etkin yazılımın seçimi ise daha zor ve daha önemlidir.

İSG konusunda mevzuat ve uygulamada yaşanan gelişmeler, kapsamlı bir ERP yazılım desteği olmadan yönetilmesini zorlaştırmaktadır. Yakın gelecekte bu konu imkânsız ve çözümü zor haline gelecektir. Bilişim dünyasının sınırlarının her geçen gün genişlediği günlerde, İSG yazılımdan beklentiler ne olmalıdır. Yasal zorunluluklar ve teknik gereklilikler, etkili bir İSG yönetimi sağlamak amacıyla nasıl değerlendirilmelidir. İSG kültürü kurulumunda, performans ölçütlerinin belirlenmesinde, güncel istatistiklere erişimde ve kurumsal veri tabanı oluşturmada bilişim olanaklarından nasıl yararlanılmalıdır. Eğitim, bakım ve diğer yönetim süreçleriyle bağ nasıl kurulmalıdır. Veri güvenliği, iş sürekliliği, risk yönetimi, acil durum yönetimi, iş güvenliği yönetimi konularında nasıl bir entegrasyon sağlanmalıdır. Bu konuları önümüzdeki aylarda, işinin uzmanı kişiler tarafından bilgiler alınarak örneklerle satın alma profesyonelleri için paylaşmaya devam edeceğiz.

İşletmeler ve işverenler için yazılımı zorunlu kılan gelişmeler 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile ulusal anlamda, İSG alanında kurulacak olan sistem kademeli olarak aşağıdaki gibi tanımlanmıştır. Bu gelişmeler;

Yılda en az altı ay faaliyet gösteren ve elliden fazla işçi çalıştıran işletmeler iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurmak zorundadır.
Kurul kararları ile sağlık kontrol sonuçları kayıt altına alınmak ve saklanmak zorundadır.
Tüm işyerleri, kademeli olarak tehlike sınıfına ve çalışan sayısına bağlı olarak işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinden hizmet almak zorundadır.
Yıllık değerlendirme raporu hazırlanma zorunluluğu mevcuttur.
Tüm işyerleri, çalışanlarının işe giriş sağlık kontrollerini yaptırmak zorundadır.
İş kazaları ve meslek hastalıkları ile ramak kala kazalar kayıt altına alınmak ve bildirimleri yapılmak zorundadır.
Tüm işyerlerinde risk değerlendirmesi, acil durum planı ve acil durum tatbikatları periyodik olarak yapılmak zorundadır.
Tüm işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi yapılmak zorundadır.
İşyerlerinde çalışan sayısına bağlı olarak çalışan temsilcisi ve destek elemanı bulundurulmak zorundadır.
Periyodik sağlık kontrolleri ile iş makinesi, basınçlı kap vb. periyodik kontrollerin yaptırılması gerekmektedir.
Fiziksel, Kimyasal, Biyolojik ortam ölçümleri ve çalışan için Psikolojik değerlendirmeler yaptırılmak zorundadır.
Zorunlulukların getirisi olan 1475 sayılı (eski) İş Kanunu’na istinaden hazırlanmış İş Güvenliği Tüzüğü, artık etkisini ve yetkisini yitirmiştir. Yeni ve teknik konularda geniş alanda hazırlanması ihtiyaç olan bir Tüzük şu an yürürlükte olan 6331 sayılı İSG Kanunu için elzem olmaktadır. Bu gelişmeler ilgili merciler tarafından yerine getirilene kadar, kanun kapsamındaki tüm işletmeler ve çalışanlar için gerek İşçi Sağlığı gerekse İş yeri Güvenliği konusunda, İSG Kültürünün kurulumu ve gelişimi için olması gerekir.

Yapılan çalışmaların hedefe varması sağlıklı veri tabanlarının elde edilmesiyle kolaylaşmaktadır. Gerek işletme bazında gerekse ulusal anlamda, bilişim teknolojilerinin anlamlı kullanımı, üzerinde konuşulabilecek, sorunların tespitini kolaylaştırıp, çözümlerin etkinliğinin sorgulanabileceği bir yapı oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.

Kaynak: Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi    Y.2010, C.15, S.1

Bu haber toplam 2242 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim