• BIST 4.752,24
 • Altın 1155.942
 • Dolar 18.7969
 • Euro 20.5142
 • İzmir 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Balıkesir 7 °C
 • Bursa 5 °C
 • Gaziantep 4 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Şanlıurfa 5 °C
 • Van 0 °C
 • Paris 9 °C

İş Yerinizdeki Yangın Söndürme Tüpü Ne kadar Güvenli? -2-

Nabi İNCE

Bir önceki yazıma konunun önemi açısından devam etmek istiyorum.

Önceki yazımda yangın tüplerinin prosedür gereği alınan gereçler değil, ciddi bir ihtiyacı karşılayan cihazlar olduğunu yazmıştım.  
Ayrıca bu tüplerin hangi standartları karşılaması gerektiği hakkında da bilgiler vermiştim. En önemlisi de tüplerin içine konan söndürme malzemesinin de kaliteli bir malzeme olmasının söndürmede birinci etken olduğuna değindim.
Yangın söndürme tüplerinin tedarikçi firma tarafından ücretsiz olarak periyodik kontrollerinin yapılarak kontrol tutanaklarının işyeri yetkilisine teslim edilmesi gereklidir.
Ayrıca tedarikçi firma görevlisinin periyodik kontrolü dışında en az ayda bir kere işyerinde görevlendirilen biri tarafından kontrollerinin yapılarak sonuçların kaydını tutulmasında yarar vardır.
Uzun aralıklı periyotlarda belki olumsuz bir durum olabilir.
Örnek vermek gerekirse itici gazın basıncı düşmüş olabilir.
Kısa aralıklı kontrollerde yapılan bu gibi tespitlerin telafisi yapılabilir.
Aksi takdirde kontrol aralığı uzun olursa gazı kaçan tüpün tespiti yapılamadığından, yangın söndürme tüpü ihtiyaç anında işimize yaramayacaktır.
Kuru Kimyevi Tozlarının yangın söndürmede gösterdiği özelliği, alevi boğarak oksijen ile temasını kesmeğe dayanır.
Kimyasal yapıları amonyum fosfat esaslıdır. Erime noktası düşük olan (150–180ºC ) bu tozların alev ile temasında meydana gelen metafosforik asit (HPO3) katı yüzeyler üzerinde camsı bir tabaka meydana getirmekte ve korlu yanan, (A) sınıfı yangınlarda, oksijen ile teması kesmektedir.
Yangın söndürme tüpüne konulan kuru kimyevi tozun kaliteli olması gereklidir.
Kullanım esnasında yangını boğabilmelidir.
Piyasada rastlanan ve duyulan bir konu da kuru kimyevi tozların içine bazı malzemelerin karıştırılarak maliyetinin düşürüldüğüdür.
Tozların içine mermer tozu, tebeşir tozu ve kireç tozları karıştırıldığı konuşulmaktadır.
Ciddi ve dürüst firmaları tenzih ederim.
12 Aralık 2010 tarihli radikal gazetesinin AA ajansından aktardığı haberde;
“Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ekipleri, 2010 yılında 81 ilimizde yangın söndürme tüplerinin üretimi ve dolumunu yapan 26 firmanın ürünlerini test etti.
Denetimler, hem yangın tüplerinin ilgili AB mevzuatından uyumlaştırılmış yönetmeliği, hem de tüplerin çalışma performanslarına yönelik uygulamada olan standartlar kapsamında Türkiye genelinde 200 firmada gerçekleştirildi.
Ekipler, yaptıkları denetimlerde, can ve mal güvenliği açısından tehlike arz ettiğinden şüphelendikleri 26 firmanın ürünlerinden numuneler alarak bunları test ve muayeneye tabi tuttu. Yapılan test ve muayeneler sonucunda 26 firmadan 21'nin ürünlerinin güvenlik ve yangın söndürme performansları yönüyle yeterli olmadığı ortaya çıktı. Söz konusu 21 firmaya idari para cezası verilirken ürünlerinin de piyasadan toplatılması kararlaştırıldı.” Bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. Ortaya çıkan manzaranın vahameti içler acısıdır.
Bu bilgiler ışığında ucuz tüp alımı ve de ucuz tüp dolumu yaptırılması konusunda daha hassas davranılması gerekmektedir.
İtfaiye daire başkanlığından bir uzmana söndürücü tozun kalitesini pratik olarak nasıl anlaşılır diye bir soru sordum. Bu konuda testin çok basit olduğunu öğrendim. Bunu herkes çok kolay yapabilir. Bir bardağa bir miktar tüpten toz alalım. Daha sonra bardağın içine su koyalım. Kuru kimyevi toz suda çözünmüyorsa, dipte çamurlaşmıyorsa ve de su bulanmıyorsa kullanılan söndürücü tozun kalitesi iyidir. İşyerinizdeki tüpleri kendiniz de bu şekilde kontrolden geçirin. Böylece ihtiyacınız ortaya çıkmadan tüpünüzün sağlıklı olup olmadığını tespit etmiş olursunuz.
Yangın söndürme tüplerinizin güvenli olduğunu umarak, sağlıklı çalışmalar dilerim.

Bu yazı toplam 1229 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim