• BIST 4.752,24
 • Altın 1158.646
 • Dolar 18.8144
 • Euro 20.4957
 • İzmir 4 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Balıkesir 3 °C
 • Bursa 4 °C
 • Gaziantep -3 °C
 • Trabzon 6 °C
 • Şanlıurfa -1 °C
 • Van -1 °C
 • Paris 7 °C

İş Yerinizde Bulunan Yangın Söndürme Tüpü Ne Kadar Güvenli? -3-

Nabi İNCE

İki haftadır yangın söndürme tüpleri hakkında bilgi veriyorum. Bu gün de bilgilendirmeye
devam edeceğim. 

Yangın söndürme tüplerinden en yaygın kullanım alanı olan kuru kimyevi tozlu tüpler hakkında epey bilgi sundum. Biraz daha ilave yapıp diğer tüplere geçeceğim.Kuru kimyevi tozlu tüpler ayda bir ters çevrilerek tozun dipte tortulaşmaması sağlanmalıdır. Tüpün basınç göstergesi kontrol edilmeli ve basıncın 18 barda olduğu gözlenmelidir. Basınç düşmüşse manometre göstergesi yeşil bölgeden çıkıp kırmızı bölgeye geçmiştir. Bu durumda eğer tüpün mührü kırılmamışsa tedarikçi firma bedelsiz olarak tüpün bakımını yapacaktır. Gerekirse contaları ve “o” ringleri değiştirilerek tekrar basınçlandırılmış olarak işletmeye teslim edecektir.

Tedarikçi firma tüplerin değişimi ve bakımı sırasında geçici olarak servise alacağı tüp miktarında yedek tüple işletmeye gelmelidir. Bakımdan sonra emanet verdiği tüplerini alıp gidecektir. Böylece bakımı yapılan tüplerin yerleri boş kalmamış olacaktır.

Yangın söndürme tüpleri, işletmelerde kolay görülebilen ve de kolay ulaşılabilen bir yerde olmalıdır. Tüpler yerden yaklaşık 90cm. yükseklikte bir yere asılı olmalı, tüpün bulunduğu yerin üst tarafında görülebilecek bir yerde “Yangın tüpü” yazılı bir levha bulunmalıdır. Tüplerin önlerine herhangi bir malzeme konulmamalıdır.

Karbon dioksit tüpleri; 
B ve C sınıfı kaynaklı yangınlar da kullanılacak CO2 yanıcı olmayıp kimyevi maddelerle pek kolay birleşmez. Gaz halinde olduğu için ateşin üzerine kolayca dağılarak yanıcı maddenin üzerini kaplar.

 Yanıcı madde üzerine kendi tazyiki ile püskürür, elektriği iletmez, yalıtkandır.Yüksek basınca dayanıklı tüpler içinde saklanan CO2, genellikle tüpün içinde iken sıvı hale gelir. Ancak tüpte dışarıya çıkarken gaz haline dönüşür.Karbondioksit gazının ağırlığı yaklaşık havanın yoğunluğunun 1,5 katıdır. Bu nedenle yanan cisim üzerine soğuk boşaltılan karbondioksit hem yanan yüzey üzerindeki havanın yerinialarak, cismin havadan oksijen almasını önler, hem de boşaltma sırasında soğuk tanecikler halinde düşerken havadaki su buharını yoğunlaştırarak kuru buz tanecikleri halinde yanan cismin üzerine düşerek yangının soğumasını sağlar.

 Karbondioksit (CO2) zehirli bir gaz olduğundan havada % 9’un üzerine yükselmesi boğulmaları % 20 ‘ye yükselmesi ölümlere neden ola bilir. Kapalı yerlerde ki yangınlarda Karbondioksit işlendiği zaman bu özelliğinden dolayı tehlike oluşturur.Karbondioksit gazı, çelik tüplere 50–60 bar basınç altında doldurulur ve sıvı gaz denge halinde bulunur. Ancak, kritik sıcaklık olan +31,88 oC' den itibaren tamamen gaz haline geçerek basıncı çok artar. Bu nedenle Karbondioksit, test basıncı 250 bar olan çelik çekme, dikişsiz tüplerde muhafaza edilir.Karbondioksit gazlı yangın söndürme tüpü altı ayda bir tartılmalıdır. Ağırlığı %10’dan fazla azalmışsa, tüp tedarikçi firma tarafından değiştirilmelidir.

Köpüklü yangın söndürme tüpleri;
Belirli oranlarda suyla karışan, köpük yapıcı maddenin hava ile genleşerek meydana getirdiği köpük, yanan sıvının yüzeyini kaplayarak oksijen ile temasını keser ve yanma ısısını düşürür.

A ve B sınıfı yangınlarda etkilidir. Köpük, esas olarak parlayıcı ve yanıcı sıvı, dökülme ve tank yangınlarında soğutucu bir tabaka yaratacak şekilde kullanılır. Köpük solüsyonları, iletken olduklarından, elektrik sistemleri ile ilgili yangınlarda kesinlikle kullanılmazlar.Haftaya buluşuncaya kadar sağlıklı ve güvenli çalışmalar dilerim.

Bu yazı toplam 1355 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim