• BIST 5.136,19
 • Altın 1166.152
 • Dolar 18.8023
 • Euro 20.4725
 • İzmir 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Balıkesir 6 °C
 • Bursa 6 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Şanlıurfa 7 °C
 • Van 1 °C
 • Paris 8 °C

İş Sağlığı ve Güvenliği Konusunda TESK Çalışmaları

İş Sağlığı ve Güvenliği Konusunda TESK Çalışmaları
TESK'in iş sağlığı ve güvenliği konusundaki çalışmaları

Ülkemizde küçük işletmelerin bağlı olduğu örgüt Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonudur. TESK, yaklaşık 4 milyon esnaf ve sanatkar üyesiyle, her ilde bulunan 82 esnaf ve sanatkarlar odaları birliği, tüm meslek dallarında kurulmuş 3700 odası ve 13 mesleki federasyonu ile ülkemizin en geniş örgütlenme ağına sahip meslek kuruluşudur. Esnaf ve sanatkar kesimini ilgilendiren her konuda çalışma yapan TESK, esnaf ve sanatkar kesiminde iş  sağlığı ve güvenliği konusunda yaşanan sorunlar ile de yakından  ilgilenmektedir.

Ülkemizde istenilen düzeyde etkin bir iş sağlığı ve iş güvenliği sistemi, tüm tarafların bu konunun önemini kavramaları ile kurulabilecektir. Bir işveren kendi işletmesinin bünyesinde iş güvenliğinin gerektirdiği düzenlemeleri yerleştirmeyi arzu etmiyorsa; bu yöndeki yasalar, tüzükler, denetim ve önerilerinin ancak bir dereceye kadar etkisi olacaktır. Tarafların iş güvenliğine ilişkin önlemleri almaları halinde, sağlayacakları  ekonomik ve sosyal yararlar ile meslek hastalığı ve iş kazalarından kaynaklanan maliyetleri bilmeleri bu konuya daha fazla eğilmelerini sağlayacaktır. Bu da eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına daha fazla önem verilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Ülkemizde küçük işletmelerde bu konuda yaşanan sorunların en önemli nedeninin bilgisizlikten kaynaklandığı düşüncesinden hareketle, Konfederasyonumuzca özellikle son yıllarda eğitime ve denetime ağırlık verilmeye başlanmıştır. Konfederasyonumuz 1991 yılında teşkilat kanununda yaptığı değişikliklerde mesleki eğitim konusunda önemli yetki ve sorumluluklar üstlenmiştir. Yapılan değişikliklerden biri ile, TESK’e bağlı işletmelerde mesleki eğitim gören çırak ve kalfaların mevzuata uygun eğitim almaları ve iş sağlığı ve güvenliği konusunda korunmalarını amaçlayan bir denetim ve danışmanlık sistemi kurulmuştur. Sistemin ülke düzeyinde etkili ve bir örnek uygulanması amacıyla çeşitli projeler yürütülmüştür. 1995 yılından bu yana Uluslar arası Çalışma Örgütü ile birlikte yürütülen projelerde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri ile işbirliği yapılmış ve bunun büyük yararları görülmüştür. Yapılan çalışmalarda işletmelere ceza veren değil, bilgilendiren ve yol gösteren teftişin çok daha yararlı olacağı tespit edildi. Bu çerçevede küçük işletmelerin, iş güvenliği önlemleri ve işçi sağlığı açısından işyeri riskleri konusunda bilgilendirildikleri takdirde bu önlemleri almak konusunda çok daha duyarlı davranacakları düşünülmektedir.

Bakanlık bünyesinde bulunan iş müfettişlerinin ülkemizdeki tüm işletmeleri denetlemesi imkansızdır. İşyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından denetlenmesi konusunda farklı alternatiflerin gündeme getirilmesinin gerekliliği ortadadır. Bu konuda meslek kuruluşlarına da önemli görevler düştüğünün bilinciyle Konfederasyonumuzca yeni bir denetim modeli oluşturulmuştur.Yapılan değişiklik ile getirilen işyeri denetleme ve danışmanlık grubu modeli, devlet dışı bir kuruluşun kendi üyelerini denetlemek amacıyla iç bünyesinde kurduğu ilk denetim birimi modelidir.

İDDG’ler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; İşyerinde verilen pratik eğitimin niteliğini yükseltmek ve bu konuda işyerlerine danışmanlık hizmeti vermek amacıyla oda, birlik ve Konfederasyon bünyesinde işyeri denetleme ve danışmanlık grupları kurulmuştur. İDDG’lerin görevi, bağlı işyerlerinin mesleki eğitim açısından pratik eğitime uygunluğunu denetlemek ve bu denetlemeler esnasında bu işyerlerine danışmanlık hizmeti götürmektir.

Özellikle esnaf ve sanatkar işletmelerinde çırak ve kalfa olarak çalışan gençlerin sağlıklı ve güvenilir işyeri ortamında çalışmalarını ve daha iyi bir mesleki eğitim almalarını hedefleyen İDDG sistemi, bu işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması ve bu konuda işverenlerin bilgilendirilmesi açısından son derece uygun bir yapıya sahiptir. Bu gruplarda görevli olanlar oda üyesi olan işverenlerdir. Tabi ki bu kişilerin bir müfettişin denetim yapma bilgi ve birikimine sahip olması beklenemez. Ancak bu gruplar işyerlerini denetlerken aynı zamanda temel iş sağlığı ve güvenliği bilgilerini verme ve işverenleri yönlendirme açısından önemli görevler üstlenebilirler.

Konfederasyonumuzun kurduğu bu sistem Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından ilgiye değer bulunmuş ve çalışmalarımız ILO tarafından  desteklenmiştir. Yapılan proje faaliyetlerinde Bakanlık iş müfettişleri ile birlikte çalışılmış ve bu çalışmanın büyük yararı görülmüştür. Bu işbirliğinin yaygınlaştırılmasının küçük işletmelerdeki iş sağlığı ve güvenliği konusunda yaşanan sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Bu haber toplam 1827 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim