• BIST 4.752,24
 • Altın 1156.129
 • Dolar 18.7966
 • Euro 20.525
 • İzmir 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Balıkesir 7 °C
 • Bursa 5 °C
 • Gaziantep 4 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Şanlıurfa 5 °C
 • Van 0 °C
 • Paris 9 °C

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi ve İSG Yazılım Zorunluluğu

İ.Murat BAYIK

ÇSGB, İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi'ni ve İSG Yazılım Zorunluluğunu Genelge İle Resmen Duyurdu

 

Bildiğiniz üzere Ekim 2017 tarihinden itibaren İBYS çalışmaları başlamış, çeşitli platformlarda bu çalışmalar ile ilgili gelişmeleri sizlere duyurmuştuk.

01.01.2018 tarihinde işyerlerindeki İSG çalışmalarında işyeri hekimlerinin düzenledikleri reçeteleri elektronik olarak düzenleyip ÇSGB MEDULA uygulamasına gönderme başladı.

Hemen arkasından geçtiğimiz günler içerisinde İBYS adımlarının yol haritası yani 2018 takvimi yayımlandı. Bu takvimle beraber İBYS Genelgesi de yayımlandı.

Artık tüm işyerleri ÇSGB’nin veri tabanlarına İSG uygulama sonuçlarını gönderecek profesyonel bir yazılım kullanacaklar.

Bu yazılımlar ile öncelikle iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin verdikleri İSG eğitimleri sonuçları bakanlığa gönderilecek Nisan 2018 başından itibaren.

Haziran 2018 başından itibaren işyeri hekimleri yaptıkları tüm muayenelerin tüm detaylarını göndermeye başlayacak. Eylül 2018 başından itibaren iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ayrı ayrı kendi yaptıkları risk değerlendirmeleri sonucunda tespit edilen tehlike kaynaklarını bakanlığa raporlayacaklar.

2019 yılı içerisinde diğer İSG uygulamalarının sonuçlarının ÇSGB'ye gönderilmesi devam edecek ve 2019 takvimi yayımlanacak.

 

İSG YAZILIMI kullanma şekilleri şöyle sıralanabilir.

1- İşyeri

a) iş güvenliği uzmanını ve işyeri hekimini OSGB'den kiralamış ise;

İSG Hizmetlerine ilişkin ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülüğünü Bakanlıkça yetkilendirilen birimlerden (OSGB veya TSMB) alarak yerine getiren işverenler İBYS yazılımı almakla yükümlü değillerdir. İSG yazılımı alması zorunlu değil.

OSGB veya TSMB profesyonel İSG yazılımı kullandıkları için işyerinin tüm işlemleri bu yazılım üzerinden olur ve ÇSGB'ye gönderilir.

Ancak işveren isterse evet ben İSG yazılımı aldım derse (zorunlu olmadığı halde alabilir), anlaşmalı olduğu OSGB'nin işyeri için görevlendirdiği iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi işverenin yazılımı üzerinden işlemleri yapar ve ÇSGB'ye gönderir.

 

b) iş güvenliği uzmanını OSGB'den kiralamış ama işyeri hekimi ile bireysel anlaşmalı ise;

a maddesindeki şekilde iş güvenliği uzmanının işlemleri OSGB'nin İSG yazılımı üzerinden yürür, ancak işyeri hekiminin işlemleri için işveren İSG yazılımı temin etmek zorunda. İşyeri hekimine hesap açar ve kullandırır.

Temin ettiği yazılım üzerinden OSGB'nin görevlendirdiği iş güvenliği uzmanına da işlerimi buradan yap diyebilir.

 

c) İş güvenliği uzmanı ile bireysel anlaşmalı ama işyeri hekimini OSGB'den kiralamış ise;

b maddesi ile aynı mantıkla uygulanır.

 

d) İş güvenliği uzmanı ile bireysel anlaşmalı ve işyeri hekimi ile de bireysel anlaşmalı ise;

İşveren mutlak suretle kendisi İSGB yazılımı satın alır/kiralar ve bu iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimine hesap oluşturarak yazılımı kullandırır.

 

2- OSGB

Ortak sağlık güvenlik birimleri İBYS ile entegreli olan profesyonel İSG yazılımı kullanmak zorundalar.

OSGB, bünyesinde bulunan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline kullandığı İSG yazılımı üzerinden hesap oluşturur. Görevlendireceği işyerlerini yazılım üzerinden atama yapar.

İSG profesyonelleri ataması yapılan işyerleri ile ilgili İSG aksiyonlarını yazılım üzerinden yapar ve ÇSGB'ye gönderir.

 

3- Bireysel iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi

Bireysel İSG profesyonellerinin görev yaptıkları işyerlerinde işyeri tarafından yani işveren tarafından alınmış/kiralanmış İSG yazılımı üzerinden ilgili işyerinin İSG aksiyonlarını yerine getirirler ve ÇSGB'ye gönderirler.

 

İBYS genelgesi http://isgkatip.csgb.gov.tr  sitesinde duyuru şeklinde yayınlandı

Aynı zamanda http://ibys.csgb.gov.tr  sitesinde da genelge bölümünde ve duyurusunda yayımlandı.

 

İBYS Yol haritasına http://ibys.csgb.gov.tr  sitesinde "EYLEM PLANI" sayfasından ulaşabilirsiniz

Aynı zamanda bu eposta ekinde de bulabilirsiniz.

 

2018 İBYS EYLEM TAKVİMİ

01.01.2018 Reçetelerin MEDULA sistemine gönderilmesi e-reçete uygulaması başladı.  www.isgsis.com bünyesinde sistem çalışmaktadır.

01.04.2018 İSG eğitimlerinin ÇSGB’ye gönderilmesi e-eğitim uygulaması başlayacak.     www.isgsis.com bünyesinde sistem çalışmaktadır.

01.06.2018 Tüm muayenelerin MEDULA sistemine gönderilmesi e-muayene uygulaması başlayacak.     www.isgsis.com bünyesinde sistem çalışmaktadır.

01.09.2018 Risk değerlendirmesi sonu elde edilen tehlike kaynaklarının ÇSGB’ye gönderilmesi e-risk uygulaması başlayacak.     www.isgsis.com bünyesinde sistem çalışmaktadır.

 

Bu yazı toplam 16144 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim