• BIST 4.752,24
 • Altın 1155.782
 • Dolar 18.7967
 • Euro 20.523
 • İzmir 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Balıkesir 7 °C
 • Bursa 5 °C
 • Gaziantep 4 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Şanlıurfa 5 °C
 • Van 0 °C
 • Paris 9 °C

İş Kazalarında SGK'nın Tedavi Masraflarının İşverene Rücu Edilmesi

Nabi İNCE

İŞ KAZALARINDA SGK’NIN TEDAVİ MASRAFLARININ

İŞVERENE RÜCU EDİLMESİ

         Bursa 5. İş Mahkemesinde görülen bir iş kazası davasında ilginç bir gelişme yaşandı. İş kazasında zarar gören işçi için SGK yapılan ve yapılacak olan tedavi masraflarının işverene rücu etmesi talebinde bulundu.

         İşveren avukatı aracılığı ile bu talebe itiraz etti. İtirazının gerekçesi olarak ta zaten SGK’ya prim ödediğini, kaza meydana gelirse masrafların SGK’ya ödediği bu primlerin biriktiği havuzdan yapılması gerektiğini, masrafların bir de ayrıca talep edilmesinin ikinci bir ödeme olacağını, bunun da Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia etti.” Durum Anayasa Mahkemesine intikal etti.

         İtiraz talebini inceleyen Anayasa Mahkemesi talebi oy birliği ile reddetti. Anayasa Mahkemesinin 2008/76 esas sayılı kararı 2 Nisan 2011 tarihinde Resmî Gazete’ de yayınlandı.

         Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın 2.maddesinde belirtilen sosyal devlet ilkesine uygun olarak, söz konusu “masrafların işveren tarafından karşılanması talebinin” sadece kazanın işverenin haksız fiilinden kaynaklandığı halleri kapsadığını belirtti ve bunun diğer öngörülemez iş kazalarında uygulanmadığını ifade etti.

          5510 sayılı SGK Kanunu’nun 21. maddesi gereğince, iş kazaları ve meslek hastalıkları işverenin görevini eksik yapmasından doğmuşsa yapılan ve yapılacak olan tüm masrafalar işverene rücu eder. 

         İş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemek için gerekli tedbirlerin alınması ve alınan tedbirlerin uygulanması durumunda buna benzer sonuçların doğmayacağı aşikârdır. İş sağlığı ve güvenliği bilincinin işverenlerimiz ve de çalışanlarımız tarafından benimsenmesi çok önem arz etmektedir. İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları kazaları önlemede (proaktif) önleyici çalışmaları benimser. Yani ileride çıkabilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarını önceden kestirerek, onlara karşı önlemler almayı ve de alınan önlemleri uygulamayı hedefler. Bu sayede yukarıda bahsedilen olayda yaşananların önüne geçmeye çalışır.

         Tüm bu önleyici çalışmalar sayesinde ne iş kazası olur, ne çalışanlar acı çeker, ne iş kaybı yaşanır ne de işveren maddi zararları ödemek zorunda kalır. Aklın yolu birdir derler. İş yerlerinde, İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını yapmak kanunen de bir zorunluluktur. Gel gör ki bazı işverenlerimiz konuya bu açıdan bakmamaktadırlar. Onlar bu tip çalışmaları angarya, ek masraf getiren çalışmalar, üretimi ağırlaştıran unsurlar olarak algılamaktadırlar. Ne zaman başlarına böyle bir olay gelirse, işin ciddiyetini ve acı gerçeğini kavramaya başlamaktalar. O zaman da ne yazık ki iş işten çoktan geçmiş olmaktadır.

         Toplumumuzda sosyolojik bir olgu var. Bir bedel ödemeden gerçekleri göremiyoruz. Halk arasında bir tabir vardır. “ Eşekten düşenin halinden, eşekten düşen anlar.” Eşekten düşünce neler olur, nasıl zarar görülür? Eşekten düşmemek ve de zarar görmemek için neler yapmalı ve nasıl davranmalıdır? Sorusunu cevabını almak ve doğru davranışa geçmek için neden araştırma yapmıyoruz? Neden eşekten düşenlerle irtibat kurup tecrübelerine müracaat etmiyoruz? Bu konuda bilgisi olanlardan istifade etmiyoruz?

         Elimizin bıçak tarafından kesilmesi durumunda canımızın nasıl yanacağını, ne kadar kan kaybı olacağını öğrenmek için kendi elimizi mi kesiyoruz? Yoksa eli kesilenden bilgi mi alıyoruz?

         Başımıza bir musibet gelmeden ona karşı önlem alarak, musibetin yol açacağı maddi ve manevi zararı yaşamayalım.

         UNUTMAYALIM, ÖNLEMEK BEDEL ÖDEMEKTEN DAHA UCUZDUR.

Bu yazı toplam 3052 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim