• BIST 5.134,74
 • Altın 1166.441
 • Dolar 18.8047
 • Euro 20.4838
 • İzmir 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Balıkesir 6 °C
 • Bursa 6 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Şanlıurfa 7 °C
 • Van 1 °C
 • Paris 8 °C

İş Güvenliği Uzmanlığı ve Eğitim Kurumlarıyla İlgili Önemli Değişiklikler Yapıldı

İş Güvenliği Uzmanlığı ve Eğitim Kurumlarıyla İlgili Önemli Değişiklikler Yapıldı
2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde

Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda bazı değişikler yapıldığını daha önce belirtmiştik (Beklenen Torba Yasa Resmi Gazete’de Yayımlandı, Torba Kanunla Hangi Konularda Düzenlemeler Yapıldı? başlıklı haberler). Bu değişikliklerden biri de iş güvenliği uzmanlığı ile ilgiliydi.
Yapılan bu değişiklikler doğrultusunda, 11 Ekim 2013 tarihli ve 28792 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte bazı önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan bu değişiklikler sadece 6495 sayılı Torba Kanunla yapılan değişikliklerle ilgili değil, Kanunda yer almayan bazı konularda da önemli değişiklikler yapıldı.
Yapılan değişiklikler ayrıntılarıyla aşağıda yer almaktadır;
1- 6495 sayılı Kanunla yapılan değişiklik doğrultusunda, Yönetmeliğin 4 üncü maddesi (f) bendinde yer alan “iş güvenliği uzmanı” ve (ğ) bendinden yer alan “teknik eleman” tanımları değiştirildi. Buna göre;
- İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları,
- Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları,
Sponsorlu Bağlantılar

 
iş güvenliği uzmanı olabilecek. Yapılan bu değişiklik uyarınca Bakanlık Teknik İş Müfettişleri dışındaki Sosyal İş Müfettişleri ile SGK Müfettişleri ve biyologlar da artık iş güvenliği uzmanı olabilecek.
2- Çalışanları arasında iş güvenliği uzmanlığı için belirlenen niteliklere sahip personel bulunmayan işveren, bu yükümlülüğü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilme imkanı vardı. Ortak sağlık ve güvenlik birimlerine yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerin de eklendi. Artık işveren, çalışanları arasında iş güvenliği uzmanlığı için gerekli nitelikleri taşıyan personeli yoksa bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilecek.
3- (A), (B) ve (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgelerinin kimler tarafından ve hangi şartlarla alınabileceğini belirten “İş güvenliği uzmanlığı belgesi” 8 inci maddesinde değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerle, iş güvenliği uzmanlığı ve teknik eleman tanımlarındaki değişikliklere paralel olarak maddede gerekli düzenlemeler yapıldı. Bu konu, “Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir – Nasıl Belge Alınır?” başlıklı yazımız kısa süre içinde güncellenerek, ayrıntılı şekilde açıklanacaktır.
4- İş güvenliği uzmanlarının 9 uncu maddede belirtilen görevlerinden, “eğitim, bilgilendirme ve kayıt” konusundaki görevlerine;  “Bakanlıkça belirlenecek iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularla ilgili bilgileri, İSG KATİP’e bildirmek.” görevi eklendi.

 

Bu haber toplam 5202 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim