• BIST 4.752,24
 • Altın 1159.545
 • Dolar 18.816
 • Euro 20.4995
 • İzmir 4 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Balıkesir 3 °C
 • Bursa 4 °C
 • Gaziantep -3 °C
 • Trabzon 6 °C
 • Şanlıurfa -1 °C
 • Van -1 °C
 • Paris 7 °C

ILO'nun 167 Sayılı Sözleşmesi Onaylandı

A.Hakan TÜRE

“Herhangi bir ülkenin, emeğin insani koşullarını benimsememesi, kendi ülkelerindeki durumu iyileştirme isteğinde olan diğer ülkeler için bir engel teşkil edecektir.”
Bu söz ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Anayasası'nın başlangıç bölümünde yer almaktadır. Bu söz ILO'nun neden kurulduğunu, neyi amaçladığını, ne yapmak istediğini gayet güzel anlatıyor.
1919 yılında kurulmuş olan ILO, sosyal adaletin ve uluslararası insan ve çalışma haklarının iyileştirilmesi için çalışan bir Birleşmiş Milletler ihtisas kuruluşudur. 1919’da imzalanan Versay Anlaşmasında öngörülen Milletler Cemiyeti ile ortaya çıkmıştır. 185 ülkenin üye olduğu ILO'ya Türkiye 1932 yılında üye olmuştur. 40'ı aşkın ülkede ILO'nun bölge, alan ve ülke ofisleri bulunmaktadır, Türkiye'de Ankara ofisi vardır. 188 adet ILO sözleşmesi bulunmakta olup Türkiye bunlardan geçen gün onaylanan '167 sayılı İnşaat İşlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi' de dahil olmak üzere 58 tanesini kabul etmiştir. Yakın zamanda Türkiye, '176 sayılı Maden İşyerlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi'ni de onaylayacaktır.
167 sayılı sözleşmesini onaylayan kanun, inşaat sektörü çalışanlarına uluslararası standartlarda yeni güvenceler kazandırmayı amaçlıyor. Sözleşmeyi onaylayan her üye, güvenlik ve sağlık için mevcut risklerin değerlendirilmesi konusunda, sözleşme hükümlerinin uygulanmasını sağlayacak yasal düzenlemeleri yürürlüğe koymayı taahhüt etmektedir. Kanunla onaylanan sözleşmeye göre, iskele ve merdivenler, ulusal mevzuata uygun olarak inşa edilecek, uygun olarak kullanılacak, yetkili kişi tarafından denetlenecektir. Her inşaat alanında veya çevresinde işçilerin sayısına ve işin süresine bağlı olarak, işçiler için tuvalet ve yıkanma tesisleri, işçilerin kıyafetlerini değiştirmek, kurutmak ve dolaba yerleştirmek için tesisler, olumsuz hava koşullarından dolayı iş kesintiye uğradığı sürelerde yemek ve barınmak için yerler sağlanacak. Her inşaat alanında veya çevresinde yeteri miktarda içme suyu bulundurulacak. İşçiler, işyerlerinde maruz kalabilecekleri olası kazalara ve yakalanabilecekleri hastalıklara karşı bilgilendirilecek. Sözleşmeyi imzalayan her üye, sözleşme hükümlerinin fiilen uygulanmasını sağlamak için özellikle caydırıcı ceza ve önlemler dahil, gerekli bütün önlemleri alacaktır.
Gelişimin ve teknolojinin çok hızlı olduğu günümüzde Uluslararası Kuruluşların önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Anayasamızın 90. maddesine göre ülkemiz tarafından onaylanan ILO sözleşmeleri kanun hükmü özelliğine sahiptir. Bu nedenle ILO sözleşmeleri çalışma dünyasında büyük bir öneme sahip bulunmaktadır.
SGK kayıtlarına göre yıllık iş kazasından ölüm oranlarına bakıldığında, yüksekten düşmeye bağlı İnşaat işlerindeki ölüm oranlarının en fazla olduğu gözlenmektedir. Onaylanan ve 29.11.2014 tarihli Resmi Gazete'de 6571 nolu kanun ile yürürlüğe giren 167 sayılı İşlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi'nin, inşaat sektöründeki İş Güvenliği'nde bir milat olmasını dilerim.
İş kazasız bir hafta dileğiyle...
 
Geçtiğimiz Haftanın Bazı Önemli İş Güvenliği ve İş Kazası Haberleri;
27.11.2014 Iğdır Hatay'ın Erzin ilçesinde, kanalizasyon çalışması sırasında göçük meydana geldi. Yaklaşık 7 metrelik çukurda çalışırken göçük altında kalan işçi hayatını kaybetti.
24.11.2014 Ordu'nun Altınordu ilçesinde yapımı süren çevreyolundaki tünel inşaatında harç makinesindeki kaçak elektrik akımına kapılan işçi Murat Tiryaki yaşamını yitirdi.
24.11.2014 İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki alüminyum fabrikasında çalışan bir işçi, çalıştığı makinenin kendisini duvara fırlatması üzerine ağır yaralandı. Bakırköy’de Devlet Hastanesi’ne kaldırılan işçi, uzun bir süredir yaşam mücadelesi verdikten sonra hastanede hayatını kaybetti.

Bu yazı toplam 1395 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim