• BIST 4.752,24
 • Altın 1159.861
 • Dolar 18.8166
 • Euro 20.5077
 • İzmir 4 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Balıkesir 3 °C
 • Bursa 4 °C
 • Gaziantep -3 °C
 • Trabzon 6 °C
 • Şanlıurfa -1 °C
 • Van -1 °C
 • Paris 7 °C

Gürültülü Ortamda Çalışmanın Sağlığa Zararları

Nabi İNCE

GÜRÜLTÜLÜ ORTAMDA ÇALIŞMANIN SAĞLIĞA ZARARLARI

    Çalışma ortamında ses şiddetinin yüksek seviyelerde olması, o ortamda çalışanları olumsuz yönde etkiler. Böyle ortamlara ‘gürültülü ortamlar’ denir.

    Gürültü, insan üzerinde olumsuz etkiler bırakan, rahatsızlık veren ve istenmeyen seslere denir.

    Endüstride gürültüyü tanımlamak istersek, çalışanların üzerinde fizyolojik ve psikolojik etkiler bırakan ve iş verimini olumsuz yönde etkileyen seslerdir demek gerekir.  

    İnsan sağlığına zarar vermeye başlayan gürültü seviyesi 85dB’ve üzeridir. Gürültünün çalışanların sağlığına etkileri şunlardır:

   Konsantrasyon, dikkat ve reaksiyon kapasitesini zayıflatır.

   Yorgunluk, uyku bozuklukları, geç uyuma ve derin uyuyamama görülebilir.

   Baş ağrıları ve stres olabilir.

   Metabolik ve hormonal bozukluklar olabilir.

   Dolaşım sistemi bozuklukları olabilir.

   Sinirli olma durumuna sebep olabilir.

   Kişisel ilişkilerde olumsuzluklar doğurabilir.

   İş güvenliğini zayıflatır.

   TEDBİR ALINMAZ İSE İŞİTME KAYBINA NEDEN OLUR.

    Çalışanların sağlığını ve verimini olumsuz etkileyen bu tehlikeye karşı tedbirler almalıyız. İş güvenliği mevzuatı, tehlikeleri öncelikle kaynağında kurutmayı emreder. Eğer teknik olarak tehlikenin kaynağında yok edilmesi mümkün değilse, tehlike ile çalışan arasına bir engel koyacaksın der. Yani kişiyi tehlikeye karşı koruyacak koruyucu donanımların kullanılmasını gerekli kılar. Bu bağlamda gürültü önce kaynağında önlenmeye çalışılmalıdır. Gürültüye sebep bir makine ise, çalıştığı bölüm ses yalıtıcı malzemelerle izole edilmelidir. Ya da çalışanlar ses yalıtımlı kabinde çalışmalıdır. Bunlar da teknik olarak mümkün değil ise, çalışanların kulaklarını gürültüden koruyan kulak tıkaçları veya kulaklıkları temin ederek, kullanmalarını sağlamalıdır.

    Çalışanlara, gürültü ve zararları, çalışanı gürültüden koruyacak olan kişisel koruyucu donanımlar ve onların nasıl kullanılacağı konusunda eğitimler verilmelidir.

   Çalışan; gürültüye karşı korunmasız çalışırsa işitme kaybına uğrar. Gürültünün sebep olduğu işitme kaybının tedavisi yoktur. Ayrıca da bu bir meslek hastalığıdır.

   İş sağlığı ve güvenliği kültürünün henüz oturmadığı, tam anlamı ile benimsenmediği günümüzde çalışanlar kulaklarını korumakta özen göstermemektedirler. Bilhassa tekstil sektöründe, çalışanların periyodik sağlık tetkik ve muayenelerinde, ağır işitme kayıplı vakaların sayısı hayli yüksek çıkmaktadır.  Çalışanlara işverenler tarafından kulak tıkaçları ve kulaklıklar dağıtılmış olmasına rağmen, çalışanların kullanmadığı gözlenmektedir. Dağıtılan kulak koruyucu malzemeler çalışanların soyunma dolaplarında kullanılmayı bekler durumdadır. Bazı çalışanlarda boyunlarına fular gibi takarak işletmede çalışmaktadırlar. Neden kulalarını korumuyorsun diye sorulduğunda da; “alışmamışız, unutmuşum ya da ben bu sese alıştım, beni etkilemiyor” cevabı alınmaktadır. Bu durum çalışanların, tehlikelere karşı ne kadar duyarsız ve de bilgisiz olduğunun göstergesidir.

   İşyerimizin verimi, çalışanlarımızın sağlıklı ve güvenli çalışabilmesi için onlara güvenlik kültürünü vermemiz gereklidir.

    Bu da takdir edersiniz ki eğitimle ve alınan eğitimin yaşam biçimimizi değiştirmesi ile mümkündür.

    Bu konuda işverenler, yöneticiler, iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri biraz daha gayret sarf etmelidirler.

    Eğitimleri verilmeli, KKD’ları eksiksiz temin edilmeli ve kurala uyulup uyulmadığı denetlenmelidir.

 

Bu yazı toplam 4740 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim