• BIST 4.812,93
 • Altın 1215.997
 • Dolar 19.1774
 • Euro 20.8358
 • İzmir 15 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Balıkesir 12 °C
 • Bursa 10 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 5 °C
 • Şanlıurfa 8 °C
 • Van -2 °C
 • Paris 13 °C

Gürpınar: "İş Güvenliği Yasası Tadil Ediliyor"

Gürpınar: "İş Güvenliği Yasası Tadil Ediliyor"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, çalışma yaşamındaki düzenlemeler ve sıkıntılarla ilgili BRT’ye konuştu.

Bakan Gürpınar, iş sağlığı ve güvenliği yasasının uygulanmasında ciddi sıkıntılar yaşandığını açıkladı.
Ülkede organizasyonsuzluk, denetimlerdeki sıkıntılar ve işverenlerin sorumluluklarını yerine getirmemesi nedeniyle birçok iş kazası meydana geldiğine işaret eden Gürpınar, “Son on yılın istatistikleri değerlendirildiğinde, her yıl 250 ila 300 arasında iş kazası olduğu kayıt ediliyor.
Bu kazalarda maalesef 6 ile 8 arasında ölümlü iş kazası meydana geldiğini görüyoruz” dedi.
Bakan Gürpınar, “Amacımız daha fazla insanın çalışma yaşamına katılmasıdır. Çalışırken, çalışma güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz. İş sağlığı ve güvenliği sadece bakanlıkla sınırı olmamalı. Başta işverenler olmak üzere herkese görev düşüyor. Bakanlığın denetim kapasitesinin yetersizliği, o iş yerinde çalışma kurallarının uygulanmasından bir muafiyet getirmez. İşverene o kuralları uygulamama hakkı getirmez” ifadelerini kullandı.
Yasalara göre, işverenlerin meydana gelen her kazayı 2 iş günü içerisinde çalışma dairesine bildirmekle yükümlü olduğunu hatırlanan Bakan Gürpınar, bakanlığın bir tutuklama yetkisi bulunmadığını, idari bir makam olduğunu belirtti ve “Polis tarafından mahkemeye çıkartılan kişi, mahkeme tarafından tutuklanabilir” dedi.
Gürpınar, ölümlü iş kazalarının sorumlularına verilen cezanın günümüz koşullarına göre yetersiz kaldığını da ifade etti.
Bakan Gürpınar, “Şu anki yasamız yetersizdir. O konuda tadilat çalışması başlattık. Kazaya sebebiyet verecek işverene uygulanacak olan muhtemel cezalar hafif kalıyor. Onları artırmak için yasal değişiklik çalışmamız vardır. Her iki olayda da işyerinin faaliyeti bakanlığımz tarafından durdurulmuş durumdadır. Acil tehlike tespit edildiğinde, oradaki faaliyeti gerekli tedbirler alınıncaya kadar durduruluyor. Çalışmaları İnşaat mühendisleri odası, inşaat encümeni, ilgili belediye ve tabipler birliği ile birlikte yürütüyoruz. Tedbirleri teknik komite alıyor. Önlemler paketi işverene iletildi. Bunlar yerine getirilinceye kadar faaliyete geçemeyeceği bildirildi. Dedi.
Bakan Gürpınar, kayıt dışı yaşamla ilgili de bilgi verdi, geçmişte atılan bir takım adımların olumlu sonuçlarının alınmaya başlandığını dile getirdi.
Gürpınar, şu an itibarı ile ülkede yüzde 20 kayıt dışı istihdamdan söz edilebildiğini belirtti.
Gürpınar, “Kayıt dışılık sadece yabancı uyruklularla sınırlı değildir. Ülkede yüzde 20’lerde olan kayıt dışı çalışanın yüzde 10’unu KKTC vatandaşları oluşturuyor. Tamamen kayıt dışı olarak gelip çalışmak isteyenler olduğu gibi öğrenci olarak kayıtlı olup da çalıştırılanlar da vardır.” dedi.
Tek sosyal güvenlik uygulamaları ve sosyal sigortalarda yaşanan sıkıntılara da değinen Gürpınar, Sosyal Sigortalarda 30 yılda oluşan mali sorunların birden bire ortadan kaldırılamayacağını vurguladı.
Gürpınar, “Tahsilatta sıkıntılar var. Özellikle belediyelerimizin Sosyal Sigortalara olan toplam borcu 55 milyon civarındadır. Bu çok ciddi bir rakamdır. Bunun tahsil edilmesi ve yapılandırılabilmesi için belediyeler yasası içerisinde düzenleme yapıldı. Meclis açıldığında, tasarının yasalaşmasıyla, belediyelerin devletten aldığı katkıdan kesinti yapılarak borçlarının sosyal güvelik kurumlarına ödenmesi sağlanacak” dedi.
Gürpınar, Asgari ücreti yıl ortasında güncellemeye çalışmalarına rağmen, sürecin tıkandığını hatırlattı.
Gürpınar, yeni Asgari Ücret için ise zemin arayışının sürdüğünü, zemin bulunmazsa bile Aralık ayına yeni yasa çalışmasına gidileceğini kaydetti.

Kaynak: Kıbrıspostası

Bu haber toplam 5200 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim