• BIST 4.752,24
 • Altın 1159.149
 • Dolar 18.8152
 • Euro 20.4938
 • İzmir 4 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Balıkesir 3 °C
 • Bursa 4 °C
 • Gaziantep -3 °C
 • Trabzon 6 °C
 • Şanlıurfa -1 °C
 • Van -1 °C
 • Paris 7 °C

Bakım Onarım Çalışmalarının İş Kazalarına Etkileri - 1

Nabi İNCE

BAKIM - ONARIM ÇALIŞMALARININ İŞ KAZALARINA ETKİLERİ - 1

 

            İşletmelerde bakım onarım çalışmaları önemli faaliyetlerdendir. Bakım onarım çalışmalarından beklenen sonuçları şu başlıklarda toplayabiliriz;

-  Makine, tezgâh ve tesislerin daha uzun sürelerle arızasız ve problemsiz olarak çalışması, üretim kaybının önüne geçilmesi,

-  Beklenmedik arızalar sebebiyle tehlikeli durumların ortaya çıkmaması,

-  İstenmeyen olaylara, kazalara, yaralanmalara, malzeme hasarlarına ve zaman kaybına sebep olmaması,

         Yukarıda sayılan konuların olumlu yönde sağlanması, işletmelerin olmazsa olmazı olmalıdır. Bu konuya işverenler ve kısım amirleri gereken hassasiyeti gösterirlerse mutlaka kazançlı çıkacaklardır. Bazı işletmelerde, maalesef bakım onarım ekibinin ve çalışmalarının bilinçli ve sistemli olmadığı da bir gerçektir. İşverenler sadece üretime odaklanmış durumdalar. Ne kadar üretim ne zaman gerçekleşecek, Yeni siparişler nasıl alınacak, Ürün ne zaman teslim edilecek, Tahsilât ne zaman gerçekleşecek vb. konular her zaman ön plandadır. Konu işverenin ve idarecinin gözünde o kadar ön plandadır ve büyütülmüştür ki başka unsurlar görülememektedir.

         Bakım için makine durdurmak üretim kaybıdır. Bakım için kalifiye eleman istihdam etmek maliyet arttırıcı unsurdur. Eleman alınacaksa üretim için alınmalıdır.

         Aniden arızalanan makinenin tamiri için fazla zaman harcanmamalıdır. Çünkü duran makine üretim dışıdır. Yapılan hesapları aksatmamalıdır. Bakım ekibine acele ettirilerek günü kurtaracak bakım yaptırılır. Yetersiz bakımla yola devam edilir.

         Acele yapılan bakımda işe başlarken çalışanın güvenliği ve tedbirleri için zaman ayrılmamıştır. Yani tedbirsiz çalışmaya başlanmıştır. Aynı mantıkla devam edersek, bakım tamamlanırken makinenin güvenlik aksamlarından bir kısmı da aceleden dolayı yerine takılamamıştır. Bu şekilde yapılan bakım onarım çalışmaları esnasında ve sonrasında iş kazalarının meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bakım periyodu uzayan makinelerin ömürleri de kısalacaktır. Makinelerin periyodik bakımlarında tespit edilen arızalar, daha küçük iken, az bir çaba ile ve de değişme zamanı gelen parçanın değişmesiyle uzun süre aksamadan üretime katkı koyacaktır. Aksi halde ise makine zamansız olarak büyük bir arıza çıkaracaktır. Bu arıza esnasında belki de makinede çalışanın iş kazası geçirmesine sebep olacaktır.

         Bakımın önemine birazcık değinmeye çalıştım. Umarım işin ciddiyetine dikkat çekebilmişimdir. Bu kadar önemli bir çalışma sahasının gözden kaçırılmaması gereklidir. Önemi tartışmasız olan bu bölümün başına, işin ehli olan bir teknik adam getirilmelidir. Bu bölümün çalışanlarını işe alırken, daha dikkatli davranmalı, bilgili ve tecrübeli kişiler işe alınmalıdır.

         Bakım çalışmalarında mutlaka iş güvenliği kurallarına uyulmalıdır. Çalışanlara iş talimatları hazırlanmalıdır. Talimatlara uygun çalışılıp çalışılmadığı bölüm sorumluları tarafından denetlenmelidir.

       Bakıma başlamadan önce, güvenlik için gerekli tedbirlerin alınması sağlanmalıdır.

Makinenin ana şarteli kapatılmalı ve asma kilit ile kilitlenmeli, “makinede bakım var” levhası asılmalıdır. Anahtar sadece bakım sorumlusunda bulunmalıdır.

         Bakım onarım çalışmalarında güvenlik konusuna haftaya devam edeceğim. Haftaya buluşuncaya kadar sağlıklı ve kazasız çalışmalar dilerim.     

Bu yazı toplam 1590 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim