• BIST 4.812,93
 • Altın 1213.449
 • Dolar 19.1728
 • Euro 20.8257
 • İzmir 17 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Balıkesir 18 °C
 • Bursa 13 °C
 • Gaziantep 7 °C
 • Trabzon 4 °C
 • Şanlıurfa 10 °C
 • Van -1 °C
 • Paris 14 °C

Avrupa Birliği, işyerlerinde stresle mücadele için harekete geçti

Avrupa Birliği, işyerlerinde stresle mücadele için harekete geçti
Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA) tarafından başlatılan ‘Sağlıklı İşyerleri Stresi Yönetir’ kampanyası, işverenleri ve çalışanları iş yerinde stres konusunu birlikte ele almaya çağırıyor.

Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA) tarafından tüm Avrupa’da yapılan son kamuoyu yoklaması, çalışanların yüzde 51’inin iş hayatında stresin yaygın olduğunu ve 10 çalışandan 4’ünün iş yerinde stresle iyi baş edilemediğini düşündüklerini ortaya koyuyor. Bu verilerden yola çıkan EU-OSHA, işle ilgili stresin ve psikososyal risklerin işverenler ve çalışanların katılımıyla çözülmesine yardımcı olmayı amaçlayan  ‘Sağlıklı İşyerleri Stresi Yönetir’ adlı bir kampanya başlattı.

Yerel, ulusal ve Avrupa düzeyinde tüm işletmeleri ve bireyleri ilgilendiren kampanya, işle ilgili stresten kaynaklanan risklerin diğer iş sağlığı ve güvenliği risklerinde olduğu gibi etkin yönetilmesi ve bunun yaratacağı olumlu etkilerin vurgulanması için işletmelere yardımcı olacak basit araçların kullanımını teşvik ediyor.

30’dan fazla Avrupa ülkesinde EU-OSHA’nın yerel proje ortakları tarafından koordine edilecek kampanyanın resmi destekçileri arasında AB Konseyi Başkanlıkları, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa’daki sosyal ortakların yanı sıra, Avrupa çapındaki kuruluşlar, çok uluslu teşkilatlar ve medya kuruluşları yer alıyor.

Kampanyanın açılış etkinliğinde konuşan Avrupa Komisyonu'nun istihdamdan sorumlu üyesi Laszlo Andor, 'Pozitif bir iş ortamı, yalnızca çalışanların daha uzun süre iş hayatında kalmasının sağlanması için değil aynı zamanda emeklilik döneminde de sağlıklı olabilmeleri için önem taşımaktadır. EU-OSHA’nın işyerinde stres ve psikososyal riskler konulu yeni kampanyasının bu amaç doğrultusunda büyük katkısı olacağını düşünüyorum' dedi.

EU-OSHA Direktörü Dr. Christa Sedlatschek kampanyanın amaçlarından bahsederek, ‘İşyerinde stresin varlığının ve ortaya çıkardığı maliyetlerin artmasına rağmen, bu konuda hala ciddi yanlış anlamalar ve hassasiyet söz konusu. Bu kampanyayla birlikte, sorunla ilgili farkındalık yaratıp psikososyal risklerin yönetilmesine destek vermek istiyoruz. İşle ilgili stres kurumsal bir konudur, bu sebeple işverenler ve çalışanlar tarafından birlikte ele alınmalıdır’  açıklamasında bulundu.

İş güvenliği İstanbul’da ele alınacak 

Psikososyal risklerin, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de birçok işletme için sorun olarak ortaya çıktığını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, kampanyanın Avrupa ile eş zamanlı olarak ülkemizde de sürdürüleceğine dikkat çekerek, bu kapsamda işyerlerinde stres ile mücadele etmeyi amaçlayan etkinliklerin gerçekleştirileceğini ifade etti.  

5-7 Mayıs 2014 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan VII. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı‘nda da konuyu tüm boyutları ile ele almak üzere 'Çalışma Yaşamında Psikososyal Risk Etmenleri' başlıklı bir oturum gerçekleştirileceğinin altını çizen  Kasım Özer, ‘'İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, psikososyal risk etmenleri de dahil tüm risklerin etkili bir şekilde yönetilmesi için iş sağlığı ve güvenliği ile ilgilenen tüm tarafları konferansa davet  ediyoruz'  şeklinde konuştu. 

İki yıl sürecek ‘Sağlıklı İşyerleri Stresi Yönetir’ kampanyası, Avrupa çapında yüzlerce işletmeyi kapsayacak. Kampanya boyunca eğitimler, konferanslar ve çalıştaylar, poster, film ve fotoğraf yarışmaları, bilgi yarışmaları, iş yerleri için öneri sistemleri, reklam kampanyaları ve basın toplantıları gerçekleştirilecek. Kampanya takvimi içerisinde düzenlenecek ana etkinliklerden biri de 15 Nisan tarihinde başlayacak Avrupa İyi Uygulama Ödülleri. Bu ödüllere iş ortamında stresi azaltmak ve ortadan kaldırmak amacıyla başarılı uygulamalar yürüten tüm Avrupalı işletmelerin başvurusu teşvik ediliyor.

Kaynak: Euractiv

Bu haber toplam 5818 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim