• BIST 5.124,74
 • Altın 1165.089
 • Dolar 18.8103
 • Euro 20.4993
 • İzmir 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Balıkesir 6 °C
 • Bursa 6 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Şanlıurfa 7 °C
 • Van 1 °C
 • Paris 8 °C

ASANSÖRÜ BULUNAN BİNA SORUMLULARININ UYMASI GEREKLİ YASAL YÜKÜMLÜLÜKL-2

Nabi İNCE

ASANSÖRÜ BULUNAN BİNA SORUMLULARININ UYMASI GEREKLİ YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER ( 2 )

      Bir önceki yazımızda mevcut asansörlerin, kimlik numarası verilmek suretiyle tescil edileceğini, bu işlemin akredite olmuş A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılabileceğini, bu tescil işlemi ile birlikte asansörün güvenli bir şekilde kullanılabilir durumda olduğunun raporlanması gerektiğini anlatmıştım. Konuya kaldığımız yerden devam edelim.

     Mevcut asansörün durumu yapılan kontroller sonucu yeşil etiket alacak seviyede              (güvenle kullanılabilir seviyede) değil ise, bina sorumlusuna asansörde tespit edilen olumsuzlukların düzeltilmesi için 30 gün süre verilecektir. Bina sorumlusu bu sürede eksiklikleri giderdiği takdirde, ilgili idareye başvurarak tekrar denetim talep eder. Denetimi yapan A tipi muayene kuruluşu asansörün eksiklikleri giderilmiş ise raporunu hazırlayarak, asansörü yeşil etiketle işaretler. Raporun bir nüshasını bina sorumlusuna, bir nüshasını ilgili idareye, bir nüshasını da periyodik bakımı yapan firmaya verir.

     İlgili idareler hangileridir?

     Yönetmelikte ilgili idare olarak, belediyeleri veya belediye sınırları dışında kalan alanlardaki yapılar için il özel idarelerini tanımlanmaktadır.

     Asansörlerin periyodik kontrolleri;

     Asansörlerin periyodik kontrollerinin yapılması ve yaptırılması için ilgili idareler görevlendirilmiştir. İlgili idare, yönetmeliğin 19. Maddesi gereğince bu iş için Bakanlık tarafından yetkilendirilen herhangi bir A tipi muayene kuruluşu ile protokol imzalar.

     İlgili idare, protokol imzalayacağı A tipi muayene kuruluşunun, TÜRKAK tarafından akredite edildiğini, Akreditasyon belgesinin kapsamını tanımlayan muayene alanı, muayene türü ve standart veya şartname bölümlerinde, ulusal mevzuata ve ulusal mevzuatın gerekliliklerine uygun olduğunu araştırıp, belgelerini tetkik ettikten sonra anlaşma yapar. Anlaşmadan sonra durumu kamuoyuna duyurur.

     İlgili idare ile A tipi muayene kuruluşu arasında yapılan protokol en az iki yıl süreli olur.

     A tipi muayene kuruluşu, sahip olduğu akreditasyonun ve mesleki sorumluluk sigortasının sürekliliğini yetki süresi boyunca sağlar.

    Periyodik kontrol sonuçlarının değerlendirilmesi;

    Yönetmeliğin 21. Maddesi asansör kusurlarını dört grup olarak tanımlamaktadır.  Bunlar kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ve güvensiz şeklinde belirlenmiştir.

     Kusursuz olarak tanımlanan asansöre, ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından yeşil renkli bilgi etiketi iliştirilir.

     Hafif kusurlu olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından mavi renkli bilgi etiketi iliştirilir.

    Kusurlu olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından sarı renkli bilgi etiketi iliştirilir.

    Güvensiz olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilir.

    Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla otuz gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanır.

    Konuya gelecek yazımda devam etmek umuduyla kazasız ve güvenli günler dilerim.

Bu yazı toplam 1679 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim