• BIST 4.752,24
 • Altın 1159.861
 • Dolar 18.8166
 • Euro 20.5077
 • İzmir 4 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Balıkesir 3 °C
 • Bursa 4 °C
 • Gaziantep -3 °C
 • Trabzon 6 °C
 • Şanlıurfa -1 °C
 • Van -1 °C
 • Paris 7 °C

Alışveriş Merkezlerinde Engelli Olmak!

Engin KONYALIGİL

Onlarla yaşamaktayız. Sağımızda, solumuzda hatta yanı başımızda buluyoruz onları! Ama görmüyoruz, çünkü onların bakışıyla bakamıyoruz dünya ya… Ötekileştiriyoruz.

Engelli arkadaşlarımıza yaşama katılma fırsatı vermiyoruz. İster doğuştan olsun isterse sonradan her yeni bir gün sayıları çoğalmakta “Bizde sayıları çoğalan bu grubun birer adayıyız.”

Bugün onlar için hazırladığımız yaşam alanları beklide ileride kendimiz için yaptığımız bir faaliyet alanı olduğunu unutmamalıyız.

 

Alışveriş merkezleri ve kulanım çeşitliliği.

Türkiye nüfusunun sürekli artışı, ekonomik sebepler ve teknolojik gelişimle birlikte dünya da olduğu gibi Türkiye’de de alışveriş merkezi sayısında son yılarda müthiş bir artış söz konusudur. Bir ürün için çarşı pazar dolaşmaktansa, birçok ürünü bir arada bulacağımız merkezi noktalar, zamanı iyi kullanma adına oldukça önemli bir sektör haline gelmiştir. Ve böylece insanların alışveriş kültürü ve çeşitliliği de zamanla değişmiştir. Artık insanlar alışveriş merkezlerine sadece alışveriş yapmak için değil; hoş vakit geçirmek, eğlenmek, yemek yemek veya sinema izlemeye gitmekte. Bir çok inşaat firması yaptıkları projeler de, sadece insanların oturması için düşünülen konutların haricinde yanlarına mutlaka AVM projeleri ekleyerek ilgi çekmeye çalışmaktadırlar.

 

Alışveriş merkezlerindeki bu artış ve istek toplumun her kesimine hizmet verebilmesi adına da önemlilik arz etmektedir. Unutulmamalıdır ki bir alışveriş merkezinin varoluş sebebi “insana hizmetidir.” Buna bağlı olarak yapısal ve mimari özelliklerinin insanların bedensel ve ruhsal yönlerine uygun olmaları hakkında ortak bir düşüncede olunmalıdır.

Peki, niçin böyle düşünmeliyiz? Neden sadece alışveriş merkezleri örneğini başlığa taşıdım! Amacım alışveriş merkezlerinin engellilere yönelik eksikliklerini ifade ederek kötülemek değil tabii ki! Sonuçta toplumumuzun büyük bir bölümünü oluşturan engelli vatandaşlarımızın da alışveriş merkezlerinden yararlanması gerekmez mi? Bu sitemimizden de anlaşılacağı gibi toplumun ortak kullanımına sunulmuş birçok alışveriş merkezi maalesef bu yönüyle kullanıcılar açısından değerlendirilmemiş gibi duruyor.

 

“Sağlıklı bireylerin engelli duruma düşeceği tehlike ve riskleri ortadan kaldırarak engelli vatandaşlarımızın yaşam alanına katkı sağlayacağınızı hiç düşündünüz mü?”

 

Şimdi Türkiye’deki alışveriş merkezlerine soruyorum. Alışveriş merkezlerinizde;

-Ulaşım ve yaklaşım kriterleri

-Otopark düzenlemeleri

-Döner veya yatay kapıların açılışları

-Alışveriş alanları

-Dükkân Önleri ve girişleri

-Holler

-Giyinme kabinleri

-Islak mekânlar, Acil çıkışlar, Telefon ve uyarı sistemler kısacası acil eylem planları

-Zemin kaplaması… Gibi birçok unsurdan hangileri engelli vatandaşlarımızda düşünülerek tasarlanmış!

İnternette izlediğim bir videodan yola çıkarak toplumumuzun engellilere bakış açısını şöyle açıklamaya çalışayım:

 

Toplumumuzun engelli kültürü

Yer bir alt geçit alanı, bekleyenler arasında bir tanede tekerlekli sandalyeyle yaşamına devam eden bir engelli vatandaşımız. Asansörün önünde sıralanmış bir yığın insan! Başlıyor beklemeye… Fakat bir yanlışlık olmalı! Kamerayı çeken kişi yönünü yürüyen merdivenlere çeviriyor oraya da belediye oluşan kaza ve vatandaşının güvenliği için bariyer koymuş (Bebek arabası ve tekerlekli sandalyelilere yönelik) Yani siz! Çocuk arabasıyla gelen ve engelli arabasıyla gelen vatandaşlarımız güvenliğiniz adına yürüyen merdiveni kullanmayınız! Asansöre bininiz denilmekte ki sonuna kadar haklılar. (bu sebepten oldukça fazla kaza olmakta). Ama asansörün önüne baktığınızda senden benden sağlam insanlar var ya buna ne demeli! Sonunda asansör geliyor. Olması gereken ne? Bunu zaten hepiniz tahmin ediyorsunuz. Ama maalesef öyle olmuyor! Asıl binmesi gereken kişi dışarıda kalıyor, ona buyurun ilk öncelik sizin hakkınız denmiyor. Yüzüne baka baka asansöre binip yukarıya çıkıyorlar. Anlattığım bu videoyu mutlaka aranızda izleyenleriniz vardır.

 

Ülkemizde son yıllarda sayıları sürekli artan alışveriş merkezleri kendimce iş güvenliği adına engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarda sınıfta kalmıştır. Birçoğunda renk piktogramları kullanılarak oluşturulan uyarı levha ve işaretleri ile alışveriş merkezinin engellilere yönelik çalışmalar yaptığı imajı verilebilir, fakat ülkemizde yapılan bir çalışmada alışveriş merkezlerinde kullanılan tüm engelli yaşam alanlarının sadece %12 si mevzuatlara uygun çıkmıştır. Çarpıcı bir tespit olsa gerek.

Öneriler

1-AVM girişlerinde kullanılan rampalar düz değil dairesel olmalıdır.

2-Asansörlerde engellilere yönelik sesli uyarı ve kabartmalı düğmeler bulunmalıdır.

3-Zemin kaplamaları, deneme kabinleri, hollere engellilere Yönelik düzenlemeler getirilmelidir.

4-Tuvalet ve lavabo alanlarında engellilere ait ayrı bir yer olmasına karşın diğer musluk ve lavaboların engellilerin kullanabileceği ergonomik özelikte olmasına dikkat edilmelidir.

5-Sinema mekânlarında görme engelliler için hazırlanmış alanlar ve teknolojik hizmetler yer almalı bariyer önlerine görme engelliler için özel işaretler yapılmalıdır. Daha birçok maddeyle önleyici düzeltici faaliyetler artırılabilir.

Saygılarımla.

“Kalbinizin asıl sahibine emanet olun.”

Kaynak: haberexen.com

Bu yazı toplam 1078 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim