• BIST 5.130,28
 • Altın 1165.392
 • Dolar 18.8022
 • Euro 20.4988
 • İzmir 10 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Balıkesir 6 °C
 • Bursa 6 °C
 • Gaziantep 6 °C
 • Trabzon 10 °C
 • Şanlıurfa 7 °C
 • Van 1 °C
 • Paris 8 °C

8. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi Adana'da Yapılacak

8. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi Adana'da Yapılacak
TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından düzenlenen uluslararası katılımlı 8. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi bu yıl 16-18 Nisan 2015 tarihleri arasında Adana'da yapılacak. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) temsilcisi, birçok ülkeden,

8. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi Düzenleme ve Danışma Kurulu ortak toplantısı Makina Mühendisleri Odası Adana Şubesi'nde toplandı. MMO Genel Merkezinden Tahsin Akbaba, Bedri Tekin ve Mustafa Yazıcı'nın da katıldığı kongre yürütme ve düzenleme kurulu, 16-18 Nisan 2015 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde yapılacak kongre hazırlıklarının devam ettiğini ifade eden MMO Adana Şube Başkanı Başkanı Hüseyin Atıcı, işçi sağlığı ve iş güvenliğinde temel amacın "Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanması, çalışanların sağlığına zarar verebilecek hususların önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınması, iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması, çalışanların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunması, üretimin devamlılığının sağlaması" olduğunu söyledi.

Atıcı, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) rakamlarına göre, dünyada her 15 saniyede bir işçi, iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, "Her gün yaklaşık 6 bin 300 kişi iş kazası veya meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. Her yıl yaklaşık olarak 360 bin kişi iş kazası, 1 milyon 950 bin kişi ise meslek hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmektedir. Her yıl yaklaşık olarak 270 milyon iş kazası meydana gelmekte ve 160 milyon kişi meslek hastalıklarına yakalanmaktadır. Ülkemiz iş kazalarında Avrupa ve dünyada ilk sıralarda; ölümlü iş kazalarında ise Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde 98' i, meslek hastalıklarının yüzde 100' ü önlenebilir iken; gerekli önlemler alınmadığı için ne yazık ki her yıl iş kazaları ve meslek hastalarından dolayı birçok ülke nüfusuna denk sayıda insan hayatını kaybetmektedir" dedi.

MMO Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı, TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak 1.sini 2001'de düzenledikleri ve 2015'de ulusal çapta gerçekleştirilecek bu büyük buluşmada amaçlarının emekten, halktan yana bir meslek örgütü olmanın bilinci ve sorumluluğuyla, bu ekonomik ve toplumsal sorunu her boyutuyla bir kez daha tartıştırıp ortaya çıkan çözümleri kamuoyunun ve yetkililerin bilgisine sunmak olduğunu kaydetti.

Sekreteryasını MMO Adana Şubesi'nin yürüttüğü 8. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi'ne Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) temsilcisi, Almanya ve Fransa'dan gelen uzmanlar da seminer ve panellerde yer alacak. 16-18 Nisan 2015 tarihlerinde 3 gün sürecek kongre Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'ndeki salonlarda yapılacak, toplam 144 bildiri sözlü, poster veya kongre kitabında sunulacak. Kongrede 10 konferans, 8 seminer ve 6 panel yapılacak.

Bu haber toplam 7594 defa okunmuştur
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim