• BIST 4.752,24
 • Altın 1159.336
 • Dolar 18.8103
 • Euro 20.4938
 • İzmir 4 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Balıkesir 3 °C
 • Bursa 4 °C
 • Gaziantep -3 °C
 • Trabzon 6 °C
 • Şanlıurfa -1 °C
 • Van -1 °C
 • Paris 7 °C

6331

A.Hakan TÜRE

Yazılarımı yayınlama konusunda bana destek olan Sn. Emin Aydın'a ve yıllardır yakından takip ettiğim Denge Gazetesi ailesine teşekkür ederim.
Çanakkale'de doğdum, İ.T.Ü.'de okudum, Maden Mühendisi'yim, 10 yıl Çine'deki 2 büyük firmada mesleğimi icra ettim. Daha sonra madencilik konusunda hizmet vermek üzere kendi danışmanlık firmamı kurdum. 3 yıl önce İş Güvenliği Sertifikamı aldım. Aydın'ın ilk Çalışma Bakanlığı Onaylı OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) firmasının ortağı olarak İş Güvenliği sektörüne adım attım. 3 yıldır Aydın'ın 100'ün üzerindeki büyük firmasına sürekli İş Güvenliği Uzmanlığı, İş Yeri Hekimliği ve İş Yeri Hemşiresi hizmeti veriyoruz.
Yıllardır tersanelerde, inşaatlarda ve madencilik sektöründe meydana gelen ölümlü iş kazalarında binlerce çalışanı, en son bu yıl mayıs ayında yaşanan Soma kömür madeni kazasında 301 çalışanı ve en son İstanbul'daki asansör kazasında 10 çalışanı kaybettik. SGK kayıtlarına göre yılda ortalama 1.500 çalışan, iş kazalarında hayatını kaybediyor. İş kazaları malesef ülkemizin kanayan yarası. Tam da bu noktada yazımın başlığı olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, iş kazalarının azalması, daha iyi bir iş yeri ortamının oluşturulması amacıyla 2 yıl önce yürürlüğe girdi.
Türkiye çalışma hayatını kökten etkileyecek bir kanun bu. Kademeli olarak yürürlüğe girmeye başladı. Kanun yürürlüğe girdikten 6 ay sonra (01.01.2013 itibariyle) 50 ve daha fazla çalışanı olan Tüm Firmalar, sürekli İş Güvenliği Uzmanı, İş Yeri Hekimi ve İş Yeri Hemşiresi çalıştırma zorunluluğu ile karşı karşıya kaldılar. Sanayi firmaları bu süreci çok daha önceden yaşamaya başladıkları için sisteme ayak uydurma problemi yaşamadılar. Diğer sektör firmaları için konu yeniydi ve araştırmaya başladılar. Firmaların Mali Müşavirleri - Muhasebecileri, İnsan Kaynakları Müdürleri - Şefleri, Kanunu ve yıl sonuna doğru çıkan birkaç yönetmeliği inceleyerek bu sisteme nasıl girmeleri gerektiklerini öğrendiler.
Yürürlülük tarihlerinin 2. ayağı olan 50'nin altında çalışanı olan Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıftaki firmaların zorunluluğu bu yılın başında (01.01.2014)'de başladı.
Son olarak da Az Tehlikeli sınıfta olup 50'nin altında çalışanı olan firmalar var ki yine zorunluluk 01.07.2016 tarihinde başlayacak. Son torba yasa ile de 10'un üzerinde çalışanı olan Çok Tehlikeli sınıf haricindeki firmalarda İş Yeri Hemşiresi zorunluluğu ve 10'un altında çalışanı olan Az Tehlikeli sınıftaki firmalar için İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi çalıştırma zorunluluğu kaldırıldı.
İş Güvenliği konusunda faaliyet gösteren İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri (doktorlar) Çalışma Bakanlığı Onaylı eğitim kurumlarında kurs gördükten sonra, yine bakanlığın belirlediği sınavlara girip 70 ve daha üzeri puan alarak sertifikalarına sahip oldular. Sertifika sahibi olan İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi'nin firmalarda yaptıkları çalışmalardan başlıcaları; Risk Analizi hazırlamak, risk analizinde belirtilen uygunsuzlukların giderilmesi çalışmalarını denetlemek ve düzeltmeleri analize işlemek, çalışanların işine uygun eğitimler vermek, işe giriş muayenesi yapmak, periyodik sağlık kontrolleri takip etmek, önleyici ve proaktif çalışmalarda bulunmak, kısaca iş yerinde iş kazalarını önleyip iş güvenliği kültürünü oluşturmaktır.
Önümüzdeki yazımda Risk Analizi'nden bahsedeceğim.
İş Kazalarının daha az yaşandığı bir Türkiye dileğiyle.

Bu yazı toplam 1132 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim