• BIST 4.752,24
 • Altın 1155.942
 • Dolar 18.7969
 • Euro 20.5142
 • İzmir 8 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Balıkesir 7 °C
 • Bursa 5 °C
 • Gaziantep 4 °C
 • Trabzon 7 °C
 • Şanlıurfa 5 °C
 • Van 0 °C
 • Paris 9 °C

50 Yaş Üstü Çalışanlar Ve İş Hayatı

Engin KONYALIGİL

Ülkemizdeki birçok kişi emeklilik yaşına girdi ama büyük bir kısmı çalışma hayatından bu kadar erken ayrılmak istemiyorlar. Onlara ve birçoğuna göre mesleklerinin en verimli dönemindeler. Oturmuş bir düzenleri ve mesleğe yeni başlayan bireylere aktaracakları çok fazla tecrübe ve bilgi birikimleri var.

Fakat çevrelerinde olan bazı değişikliklerden haberdar değiller veya haberdar olmak istemiyorlar. Çünkü onlar yaşlanırken iş ortamındaki meslektaşları gençleşmekte, çalışma ortamları ve şekilleri değişmekte ve sonucunda bu değişimlere ayak uyduramayanların sayısı günümüzde oldukça fazla olduğu aşikâr.

Bu iki kuşak arasındaki çocukluk hatıraları bile değişken; yaşlanan kesimin çocukluk anılarında radyo haberleri, gazoz kapakları, ev oturmaları, büyüyünce ne olmak istersin diye sorduklarında öğretmen, mühendis ve doktor olmak var…

Tabi ki bu kuşağın çalışma şekilleri ve iş disiplini de bir o kadar farklı, muntazam ve sadakatli.

1980 sonrası iş hayatına atılan yani benim yaş gurubumdakiler  iş hayatı için düşünceleri “yaşamak için çalışmaksa” 50 yaş üstünde bu algı “çalışmak için yaşamak” olarak değişmekte.

Bundan 30-40 yıl önceki çalışma ortamıyla şimdiki çalışma ortamı arasında dağlar kadar fark var. Mesela, eskiden ofis’e bir üst yönetici girdiğinde ayağa kalkılır, ceket düğmeleri iliklenir, odaya girip izin isterken kan ter içerisinde kalındığını anlatır büyüklerimiz. Makama olan saygının yanı sıra kişiye olan saygıda gösterilirdi. Peki, bizim kuşak da durum nasıl genel olarak bu emir komuta zincirinde çalışmaktan, bir kontrol mekanizması altında yer almaktan sıkılan bir jenerasyon desek yeridir herhalde… İşvereninin veya yöneticinin istediği eski kuşak sistem, ama ne hikmetse aynı kişi çalışan tarafına geçtiğinde yeni kuşak gibi düşünmekten kendini alamıyor: Garip.

Son 10 yılda dünyadaki iş yaşamında oldukça fazla bir değişim söz konusu genç kuşaklar iş hayatının değişen şartlarına daha iyi adapte olmaktalar. Dinamik sektörün gerekliliği ile birlikte oluşan strese, gerginliğe, esnek çalışma saatlerine daha kolay ayak uydurabiliyorlar. Yabancı dil ve kendini geliştirmeyi zaten hiç saymıyorum.

Bu gelişen teknoloji ve değişen iş hayatıyla birlikte 50 yaş ve üzeri çalışanlar bu duruma uyum sağlamakta biraz yavaş kaldıkları söylenebilir. Buyurun bir istatistik;  Ülkemizdeki facebook kullanıcıların sadece %8’i 50+ yaş ve üzeri yaş grubundan oluşmakta, bu durumun en önemli sebebi güvenilir bulmamaları denilebilir. Günümüzde tüm bilgi akışının network ve sosyal ağ üzerinden aktığı bir dönemde bu yaş grubunu iş hayatında geri planda kalmasının doğurmakta.

Tabi 50 yaş üzeri çalışanlar derken bazı sektörleri ayırmak gerekmekte olduğunu düşünüyorum; Holding patronları, siyasetçiler, din adamları gibi sektörlerde üst yönetici veya düşünce önderiyseniz farklı, hata şunu dahi söyleyebilirim üst yönetimde ne kadar çok tecrübe ve bilgi sahibi insan varsa bir o kadar başarı oranı artmakta. Ama şöyle bir durumda var üst kademedeki 50 yaş üstü tecrübeli yöneticinin değişmesi halinde ne hikmetse yerine o yaş grubundan değil de yerine gelecek yönetici kesinlikle genç bir yönetici olmakta, bunu da anlamış değilim.

Yeni nesil yöneticiler tercih ediliyor.

Teknik uzmanlık gerektiren sektörlerde işveren; çalışanın bilgisine, uzmanlığına, tecrübesine önem veriyor. Önemli olan var olan işin yâda sorunun en kısa sürede ve en doğru bir şekilde çözülmesi. Ama satış yâda pazarlama ağırlıklı sektörlerden bahsediliyorsa şayet; dinamizme ayak uyduracak, pek çok işi birlikte yapacak, hızlı kararlar alabilecek ve uygulayabilecek, sorun çözüp devamlı iş geliştirebilecek tarzda çalışan istihdamı söz konusu olmakta. Tecrübe tabii ki daha çok önemli gibi gözükmekte ama günümüz iş dünyası performansa yönelik çalışmayı öngörmekte…

“Gol atan değil de koşan topçu daha çok değerli…”

50 yaş üstü yaş grubunun iş bulmazı çok zor!

50 yaş ve üzeri olanlar arasında emekli olmayı tercih edenlerin aynı konumda iş bulmaları çok zor. Özellikle büyük şirketler yönetici atamalarında, içeriden bir atamayla kişiyi görevinde yükselterek   değerlendirmeyi daha çok benimsemekte.

Sadece deneyim ve tecrübeye güvenmeyin!

İş dünyasının birçok alanında yeteneğin, deneyim ve tecrübenin önüne geçtiğini söylemek çokta yanlış olmaz. Gözlemlenen en önemli sorunlardan birisi kişilerin kıdemleri sebebiyle iş için değer görmeyi doğrudan hak ettiklerine inanmaları! Ancak takdir sadece kıdemle ölçülmüyor. Bilginin sürekli güncellenmesi ve değişen dünya koşullarına uyum sağlaması çok önemli, genç kuşağın bu alanda daha atak oldukları malum.

Bu yaşta iş görüşmesinde işin ne ?

Yaşlı çalışanlarınızdan en verimli şekilde nasıl faydalanılmalı? Başta bu yaş grubuna karşı bazı kalıplaşmış düşünceleri yıkmak lazım. Mesela belli yaş grubunun üzerindeki kişilerin genelde sürekli hastalık izni aldığı düşünülür. Bilakis o kadar çok işlerine saygılılar ki dakikası dakikasına işe gelmekte çok zorunlu olmadıkça da izin almamaktadırlar. Bunun dışında iş görüşmesine gelen 50+ biri için mülakatı yapan kişi şu şekilde düşünüyor: “Hali hazırda bir işte çalışması veya emekliye ayrılmış olması gerekmiyor muydu?” Benzer şekilde iş görüşmesine giren 50+ kişi için ‘yeni şeyler öğrenemez, uyum sağlayamaz’ düşüncesi de ağır basıyor. Genelde işverenler bu kişiler için şunları düşünüyor: “Fazla kalifiye, çok tecrübeli, bu yaşta bir çalışana nasıl adil bir şans verilebilir?” Yaş konusu ciddiye alınması gereken bir konu. Seneler olduğu yerde durmuyor. İşe aldığınız, yeteneklerini geliştirmeye çalıştığınız kişiler de büyüyecek.

Çözüm.

 Bir gün gelecek bizler de bu yaş grubunda olacağız ve şu yazdığım birçok problemle iş hayatında karşılaşacağız. Şimdiden bu yaş grubundakiler için eşit şartlar oluşturulması gerekiyor. Şu an ki dünyada cinsiyet veya engelliler konusu kadar öne çıkmasa da yaş da ileriki dönemlerde ayrımcılık nedeni olacak. Bu nedenle eşitlik politikalarının içine yaş konusunun da en yakın zamanda alınması gerekli.

Saygılarımla…

“Kalbinizin asıl sahibine emanet olun.”

Kaynak: haberexen.com

Bu yazı toplam 1764 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorum amacının dışında ticari reklam veya siyasi propaganda içerikli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 OSGB Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim